פרחי באך להרגעה

בחיי היום יום אנו חשופים למגוון רחב של גורמי מתח שונים; חלקם סביבתיים-חיצוניים כגון ריבוי משימות ומטלות בעבודה או בלימודים, סביבת עבודה שאיננה נעימה לנו או תקציב זמן ומתקצר, וחלקם נובעים מעולמנו הפנימי והאופן בו אנו מפרשים את פני הדברים כגון פחדים, חוסר ביטחון עצמי, נטייה למצבי רוח משתנים, נטייה למתיחות ודריכות ועוד.

מתח נפשי ותחושת חוסר רגיעה מתמשכת, עלולים במרוצת הזמן לפגוע באופן ניכר באיכות חיינו. לפגום בריכוז, ביעילות שלנו, בקשרים החברתיים עם האנשים היקרים לנו, ביכולת ליהנות מן היום-יום ואף להוביל לחולי ותשישות כתוצאה מפגיעה בתפקודה של המערכת החיסונית.

כיום, הרפואה הקונבנציונלית מציעה שורה של תרופות הרגעה שונות הכוללות חומרים כימיים רבים אשר עלולים ליצור תחושת תלות וכן שטומנים בחובם תופעות לוואי שונות.

אדגיש כי כל מקרה הוא לגופו. אולם אנשים רבים מבקשים שלא להיעזר בחומרים כימיים שכאלו, ומחפשים אחר חלופות טבעיות. לטבע, כך אני נוהגת לומר, ישנו שפע של תשובות המגיעות הישר מאימא אדמה.

תמציותיהם של פרחי באך, התגלו במרוצת הזמן ככלי יעיל לטיפולי גוף ונפש; טכניקה טיפולית טבעית יעילה שאותותיה ניכרים בתוך זמן קצר.

נטילת תמציות פרחי באך להרגעה איננה מביאה עמה תופעות לוואי, ומתאימה לנשים בהיריון, ילדים ומבוגרים כאחד.

מה הם פרחי באך?

פרחי באך הם שם כולל ל-38 תמציות פרחים שונות אשר נועדו לאיזון רגשי ולהשבת ההרמוניה הפנימית לגופנו.

כל תמצית מביאה עמה השפעה המקלה על מצוקה רגשית שונה; ישנם פרחי באך המסייעים להתמודדות עם חרדות, ישנם פרחי באך המסייעים להתמודדות עם פחדים, ישנם להפחתת תסמיני דיכאון, לשחרור סטרס מתמשך, ביטחון עצמי ירוד ועוד.

טכניקה טיפולית זו נוסדה על-ידי הרופא האנגלי ד"ר אדוארד באך, בראשית המאה ה-20. לאורך מחקרו, איתר וזיקק ד"ר באך 38 פרחים שונים בעלי תכונות מאזנות המסייעות למצוקות ואתגרים רגשיים שונים.

את התמציות, חילק ד"ר באך ל-7 קבוצות שונות, כאשר ניתן לערבב בין כל אחת מן הקבוצות על-פי צורכי הטיפול:

  • קבוצת הפחד
  • קבוצת חוסר העניין במציאות הנוכחית
  • קבוצת אי-הביטחון
  • קבוצת הבדידות
  • קבוצת רגישות היתר
  • קבוצת הדיכאון והייאוש
  • קבוצת דאגת היתר לזולת

מאז ועד היום, נפוץ הטיפול באמצעות פרחי באך, עם מגוון של אפשרויות למרקחה, שילוב בין תמציות שונות ומינונים שונים, וזאת בהתאם לצורכי המטופל/ת.

פגישת אבחון ותשאול להתאמת הטיפול

כמו בנטורופתיה כך גם בטיפול בפרחי באך, אין טיפול שהוא זהה בין שני אנשים. אלו יכולים להיות שני מטופלים באותו הגובה, שמלינים על אותן תלונות, וכל אחד יקבל טיפול שונה בהתאם לצורכי גופו.

הרגעה היא שם כולל למגוון גורמי מתח ולחץ: פחדים, חוסר ביטחון עצמי, אי יכולת לתפקד תחת עומס, שינויי מצב רוח ואפילו נטייה לאובססיביות וכפייתיות כגון אנשים שקנאים לסביבה שלהם.

כדי להתאים את תמצית פרחי הבאך להרגעה עבור המטופל או המטופלת, אני עורכת תשאול עמוק הנערך כמעט כשעה.

מטרתי היא לאבחן את מצבו הרגשי והגופני של המטופל שמולי. על-פי זאת, אני מתאימה לרוב בין 9 ל-10 פרחי באך אותם אני רוקחת ומשלבת לתמיסה אחידה.

לצד התשאול, אני ממליצה גם על אבחון אירידיולוגי, ובו אני עורכת סקירה מלאה לגוף דרך סריקת קשתיות העיניים.

בתוך כמה זמן נראה תוצאות?

השפעתו של הטיפול באמצעות פרחי הבאך ניכרת בתוך ימים אחדים, לרוב בתוך יום עד יומיים מרגישים שיפור.

המינון נע בין 4 ל-5 טיפות ביום, כאשר אני ההנחיות מותאמות באופן אישי בהתאם לצורכי המטופל/ת.

למי הטיפול מתאים?

זהו טיפול המתאים לכולם.

פרחי באך יכולים לסייע רבות ל-ADHD, להיפראקטיביות, לחוסר ריכוז ועוד. מפעוטות (ראו גם פרחי באך לילדים) ועד למבוגרים בגיל השלישי.

לרוב נהוג לייחס איזון רגשי למתח נפשי. אולם רגיעה יכולה גם להתבטא באדם שחש כי סביבתו איננה תומכת בו, בבדידות, בהסתגלות למקום חדש ואפילו לתחושת אי-וודאות באשר לכיוון הנכון לנו בחיינו.

טיפול תזונתי משלים

לצד טיפול בפרחי באך להרגעה, אני נוהגת לשלב גם תפריט נטורופתי משלים.

תזונה נכונה המותאמת אלינו באופן אישי, יכולה לסייע רבות בהשבת האיזון הרגשי.

בניית תפריט תזונתי איננו חובה, אך זוהי המלצה חמה וחשובה. תמציות בפרחי באך יכולות לעשות פלאים בתוך ימים אחדים, שינוי התפריט התזונתי יורגש לטווח הארוך ובשילוב התמציות, יסלול את הדרך לאיכות חיים גבוהה יותר ושלווה הרבה יותר.

התייעצו איתי

שמי יעל בן-חור, אירידיולוגית, קינסיולוגית, נטורופתית, מטפלת בצמחי מרפא ומומחית לטיפול באמצעות פרחי באך.

בכל שאלה והתייעצות בנושא טיפול בפרחי באך להרגעה, אני מזמינה אתכם קודם לשיחת ייעוץ טלפונית ראשונית עמי, ובמהלכה אשמח לבחון כיצד אוכל לסייע.

התייעצו עם יעל

התייעצו איתי בכל שאלה

אני מזמינה אתכם/ן להתייעץ איתי:

עשוי לעניין אתכם:

טיפול בכאבי בטן

כאבי בטן לא מוסברים יכולים לפגום באורח חיינו, להוות מטרד של ממש ומקור לתסכול מתמשך. מטופלים רבים המבקשים לבחון אלטרנטיבות טיפוליות טבעיות, ניגשים לכך לאחר

להמשך קריאה »

דיקור אוזן

לגופנו ישנן דרכים משלו לדבר עמנו. לרוב השיחות שלנו עמו 'עוברות מתחת לרדאר', וזאת כמובן בעתות של בריאות. אולם כאשר האיזון הפנימי מופר, אז המערכת

להמשך קריאה »

טיפול בבחילות

במרבית המקרים לבחילות מתלווה אי נחת בבטן, ולעתים אף ממש כאב מובהק. אולם גם אם הבחילה היא זו הנוכחת יותר מן הכאב, הרי שהיא משפיעה

להמשך קריאה »

פרחי באך להרגעה

בחיי היום יום אנו חשופים למגוון רחב של גורמי מתח שונים; חלקם סביבתיים-חיצוניים כגון ריבוי משימות ומטלות בעבודה או בלימודים, סביבת עבודה שאיננה נעימה לנו

להמשך קריאה »

טיפולים נפוצים: