טיפול בהפרעות קשב וריכוז עם פרחי באך

הפרעת קשב וריכוז (באנגלית: ADHD) היא אי-יכולתו של אדם להתרכז ולתת את היחס לגירוי אחד בלבד.

תכונה שכזו מצד אחד מאפשרת לנוע למספר חזיתות שונות (דבר שלעתים אכן נדרש), אולם בעת המודרנית, היא גם מהווה אתגר רב עבור האדם הלוקה בהפרעה זו שכן יכולתו להתרכז במטלה מסוימת בעבודה או בלימודים, בהדרכה מסוימת או הרצאה במסגרת אקדמית לצורך הדוגמה, היא מועטה.

כיום ל-ADHD טיפול תרופתי הדורש אבחון מקדים וביצוע התאמה מדויקת של סוג התרופה אל המטופל או המטופלת. לצד זאת הן הרפואה המערבית והן הרפואה האלטרנטיבית, תומכות בשילוב של טיפולים טבעיים שונים, שמטרתם לסייע בהפחתת תסמיניה של הפרעת הקשב והריכוז.

כיצד הרפואה הטבעית משתלבת בטיפול?

תרופות מספקות מענה יעיל לתסמינים שבאים לידי ביטוי בהפרעת ADHD; אולם הן אינן מספקות מענה פנימי המאזן אותנו, ומאפשר להביא לריכוז גבוה יותר מתוך הגוף ולא אל הגוף.

במאמר שלהלן אפרט מעט יותר על הפרעת קשב וריכוז, וכן אמנה את דרכי הטיפול הטבעיות השונות; חלקן מבוססות על תוספי תזונה וכן גיבוש תפריט תזונתי מתאים, וחלקן מבוססות על אורח חיים בריא שלוקח בחשבון את רצונותיו של גופנו.

האם מטפל ברפואה משלימה יכול לאבחן ADHD?

חד משמעית לא.

במאמרים רבים שמופיעים באתרי, תוכלו למצוא את הגישה שלי שאיננה פוסלת ולו קצת את הרפואה המערבית. לטעמי, הרפואה האלטרנטיבית משלימה אותה, וכן, לעתים היא גם מספקת מענה למטופלים שלא מצאו מרפא באמצעים של הרפואה המודרנית המערבית.

באשר לשאלה מי מוסמך לאבחן הפרעת קשב וריכוז, הרי שהאבחון נערך על בסיסם של קריטריונים קבועים שאינם ייחודיים לישראל. קריטריונים עולמיים או מבוססים על המדריך של DSM, והם כוללים שאלונים שונים ובחינות פסיכולוגיות, קוגניטיביות ופסיכיאטריות.

האבחון נעשה על-ידי פסיכולוגים, פסיכיאטרים או רופאים בלבד.

מהלך הטיפול

הריטלין אמנם מאפשר לילדינו להיות מרוכזים ושקטים, אך זוהי גם תרופה שמספקת מענה לתסמינים בלבד.

במסגרת טיפולי רפואה משלימה בהפרעות קשב וריכוז, מתבצעים שני מהלכים עיקריים:

אבחון

האבחון נעשה באמצעות שיטה הנקראת אירידיולוגיה.

האירידיולוגיה היא טכניקה שסוקרת ובודקת את הגוף הן מבחינה פיזית והן מבחינה מנטלית, וזאת באמצעות בדיקת קשתית העין.

את קשתית העין אני נוהגת פעמים רבות לכנות כמעין דו"ח מפורט שמונה תהליכים שונים המתרחשים בגופנו.

האבחון נערך אצלי בקליניקה יחד עם מכשור מיוחד המצלם את קשתית העין ברזולוציה גבוהה, ומאפשר לי לעבור על כל הסימנים, הפסים והנקודות שבעין.

האבחון נערך במקום, ואין צורך בהמתנה של מספר ימים. עוד בנושא הזה, אני ממליצה בחום על מאמר אבחון באמצעות גלגל העין שמפרט על הכול בצורה ברורה ומסודרת.

מטרת האבחון: לא לומר שיש לכם ADHD, אלא להבין את הסיבות לו. מדוע הוא מתרחש, ומשם כיצד ניתן לטפל.

התאמת טיפול

לאחר האבחון, עלינו ליצור תכנית טיפולית שתהא מותאמת באופן אישי אל המטופל או המטופלת.

תכנית הטיפולים מונה:

  • תוספים תזונתיים שיסייע להשיב את האיזון אל גופנו
  • בניית תפריט מותאם אישית
  • מתן הדרכה לאורח חיים שיטיב עמנו וישפר את הריכוז

מה טיפול טבעי ב-ADHD עשוי לכלול?

כדי מעט לסבר את האוזן ולהסביר על מה שצפוי לנו בהמשך, הנה מספר שיטות טיפול טבעיות שבהן ננקוט במסגרת הטיפול.

פרחי באך לטיפול בהפרעת קשב וריכוז

ישנם 38 פרחי באך שונים שבהם ניתן להשתמש לתמציות טיפוליות שונות.

השיטה פותחה ב-1936 ע"י ד"ר אדוארד באך, הומאופת ורופא בריטי. כל תמצית שמנה במחקרו, כוללת תכונות שונות ומאפיינים שונים המשפיעים על סוגיות רגשיות שעמן האדם מתמודד. למשנתו של ד"ר באך, איזון נפשי משפיע באופן ניכר על האיזון הפיזי, דבר אשר מתבטא בין היתר בתסמינים פיזיים שונים.

הרי כמה פעמים מצאנו את עצמנו לא מרוכזים לאור לחץ נפשי מתמשך? עצבות? או אולי עצבנות? כאן פרחי הבאך משתלבים נהדר ויכולים לתרום רבות לטיפול וההתמודדות עם ADHD.

פרחי באך להפרעות קשב וריכוז ניתנים בתערובת של תמציות שתלויות הרבה באבחון שנערוך בקליניקה וכן בתשאול המטופל/ת.

דוגמה קלאסית היא ילד שסובל מתחושת חוסר מנוחה. (ואגב או אדם מבוגר שכן ADHD ידועה כיום כהפרעה שקיימת הן בילדות והן בגילאים מאוחרים). במקרה שכזה נתאים לו תמצית פרחי באך שתאפשר לו לחשוב נינוח יותר.

דוגמה שגורה נוספת היא אדם שנוטה לרגישות יתר, וכל תגובה למאורע שמתרחש, סוחפת אותו אליו. גם במקרה שכזה, ישנן תמציות שיכולות לספק מענה מדויק.

תוספי תזונה

הקליניקה שלי, הילה בטבע, היא גם חנות תוספי תזונה, כל התוספים המהווים קומפלס של צמחי מרפא נרקחים על-ידי, יעל בן-חור מטפלת ברפואה משלימה, אירידיולוגית ונטורופתית מוסמכת.

לצד התוספים שאני רוקחת, תופתעו אולי לגלות שישנם גם תוספים מאוד שגורים ומוכרים, שגם הם יכולים לסייע רבות בטיפול הטבעי בהפרעות קשב וריכוז.

  • ברזל – רמה נמוכה של מינרל זה, נקשרה במאמרים רבים להפרעת ADHD.
  • קומפלקס ויטמין B – קבוצת ויטמינים חשובה שניכרת במגוון רחב של טיפולים ברפואה המשלימה. מחסור בוויטמינים אלו עלול להתבטא בהפרעות עצביות שונות, קשיי ריכוז, עייפות ותשישות.
  • ג'ינסנג קוריאני – צמח מרפא נהדר המסייע לשפר את התפקוד המוחי ויכולת הריכוז.
  • רליX – תוסף נהדר שנרקח כאן באופן ייחודי בהילה בטבע, והוא מאפשר להפחית באופן ניכר את רמות הסטרס בגוף. התוסף אגב, איננו גורם לתחושת עייפות, ניתן לנהוג איתו וניתן לבצע איתו מבחנים ללא כל חשש.
  • באקופה – צמח מרפא נהדר המסייע לשפר את הביצועים הקוגניטיביים. הוא ידוע כצמח נפלא למי שמעוניין לשפר את יכולות וקצב הלימוד.

חשוב לציין שכל מקרה הוא לגופו, וישנם גם צמחי מרפא ותוספים רבים אחרים.

זה באמת נורא נורא תלוי באבחון, ונטילת תוסף לא חיוני לא בהכרח תזיק, אך גם לא תביא כל תועלת.

תזונה להפרעות קשב וריכוז

להפרעות קשב וריכוז טיפול טבעי שמתבסס לא מעט גם על תפריט תזונתי מתאים.

אין מדובר רק בגישה הוליסטית, וניתן למצוא על כך מידע רב במגוון האתרים של קופות החולים בישראל, וכן במאמרים אקדמיים רבים שהתפרסמו בכתבי עט בכל רחבי העולם.

אמנם הפרעת הקשב והריכוז היא מולדת, אולם ישנה תזונה שיכולה רק להחמיר את תסמיניה. תזונה מאוזנת ונכונה מנגד, יכולה לעשות פלאים עבור המטופלים.

תוסף נוסף שמומלץ להפרעות קשב וריכוז הוא אומגה 3. לכן גם בתזונה הרי שמומלץ לשלב מזונות עתירים באומגה 3 דוגמת סלמון, פירות וירקות שונים.

כמו כן, חשוב לשנות את התזונה ולבסס אותה על פחמימות מלאות.

חשוב להימנע ממזונות מעובדים, מזונות העתירים בשומן רווי וכן ממזונות דלים בוויטמינים ומינרלים שצוינו לעיל.

סוכרים פשוטים, ממתקים וכן מוצרי חלב, נמצאו כבעלי הקשר הדוק להרעת תסמיניה של הפרעת ADHD.

פעילות גופנית ל-ADHD

בדומה לתזונה מאוזנת, כך גם אורח חיים ספורטיבי הוא נושא שעליו כל רופא וכל מטפל ימליצו בעיניים עצומות ובמגוון של סוגיות בריאותיות ורגשיות.

במחקרים רבים שנערכו לאורך השנים, ניכר באופן סטטיסטי ונחרץ, שהפעילות הגופנית מעלה את היכולות הקוגניטיביות, ושתלמידים המקפידים על אורח חיים ספורטיבי, מגיעים להישגים גבוהים יותר בלימודיהם.

על כך אחראי בין היתר הדופמין, הורמון ונוירוטרנסמיטר הפעיל במערכת העצבים המרכזית של הגוף, ולו מגוון תפקידי מפתח מהותיים בתפקוד המוח.

מחקרים רבים מראים שמחסור או כמות יתרה של דופמין בגוף, הינה בעלת השפעה ישירה על הפרעות שונות לרבות הפרעת ADHD.

התייעצו איתי

חיפשתם טיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות פרחי באך? או דרכים לטיפול טבעי עם צמחי מרפא?

אשמח לייעץ לכם ולבחון יחד אתכם את דרך הטיפול הנכונה והיעילה ביותר עבורכם.

שמי יעל בן-חור, מטפלת ברפואה משלימה, עם קליניקות בנתניה ובהרצליה.

בכל שאלה והתייעצות בנושא, ניתן לפנות אלי בטופס יצירת הקשר שבאתר או ליצור עמי קשר טלפוני (ניתן גם לשלוח הודעה בוואטסאפ).

התייעצו עם יעל

התייעצו איתי בכל שאלה

אני מזמינה אתכם/ן להתייעץ איתי:

עשוי לעניין אתכם:

טיפול בכאבי בטן

כאבי בטן לא מוסברים יכולים לפגום באורח חיינו, להוות מטרד של ממש ומקור לתסכול מתמשך. מטופלים רבים המבקשים לבחון אלטרנטיבות טיפוליות טבעיות, ניגשים לכך לאחר

להמשך קריאה »

דיקור אוזן

לגופנו ישנן דרכים משלו לדבר עמנו. לרוב השיחות שלנו עמו 'עוברות מתחת לרדאר', וזאת כמובן בעתות של בריאות. אולם כאשר האיזון הפנימי מופר, אז המערכת

להמשך קריאה »

טיפול בבחילות

במרבית המקרים לבחילות מתלווה אי נחת בבטן, ולעתים אף ממש כאב מובהק. אולם גם אם הבחילה היא זו הנוכחת יותר מן הכאב, הרי שהיא משפיעה

להמשך קריאה »

פרחי באך להרגעה

בחיי היום יום אנו חשופים למגוון רחב של גורמי מתח שונים; חלקם סביבתיים-חיצוניים כגון ריבוי משימות ומטלות בעבודה או בלימודים, סביבת עבודה שאיננה נעימה לנו

להמשך קריאה »

טיפולים נפוצים: