טיפול טבעי באלרגיה
טיפול באקנה

טיפול טבעי באלרגיה

מאת: יעל בן-חור

אירידיולוגית, נטורופתית, קיניזיולוגית. מטפלת בצמחי באך ותוספי תזונה. בעלות חנות "הילה בטבע"

האם יש לאלרגיה טיפול טבעי?

אלרגיה היא רגישות יתר הבאה לידי ביטוי כתגובה לא רצונית של מערכת החיסון לחומרים שונים.
יחד עם זאת, למרות שקיימים לא מעט חומרים שמייצרים אצלינו אלרגיות שונות, אנחנו מוצאים את עצמנו לא פעם נאבקים בתסמינים לא קלים שפוגעים לנו באיכות החיים. אין ספק ששיטות הרפואה המערביות מסייעות לאבחן את הגורם האלרגני ומציעות טיפולים תרופתיים שונים, אך עדיין כדאי ואף רצוי לשלב גם שיטות טיפול טבעיות. התרופות שאנו מקבלים מהרפואה המערבית, (למרות היעילות שלהם) לא פעם גורמות לתופעות לוואי לא נעימות ואף מחלישות את הגוף שלנו. לעומת זאת, התרופות המבוססות על צמחים ומרכיבים טבעיים, לא רק מסייעות להקטין ולצמצם את תופעות הלוואי הקשות לאלרגיה, אלא הן גם מסייעות בחיזוק המערכת החיסונית שלנו. ביחד, שתי שיטות הטיפול מסייעות לאזן את הגוף, ולהעניק למטופל מענה לבעיה.

כיצד טיפול טבעי מסייע נגד אלרגיות?

טיפול טבעי יכול לסייע רבות למטופל ולהציע מבחר של טיפולים המבוססים על צמחי מרפא, תזונה מותאמת ושיטות טיפול אלטרנטיביות שונות. טיפולים טבעיים הוכיחו את עצמם כמאוד יעילים במקרים שונים רבים. מעבר לכך שהם מחזקים את הגוף שלנו ואת המערכת החיסונית, לא פעם הם הצליחו להעלים רגישות ואלרגיות שהרפואה המערבית לא ידעה לאבחן או להציע טיפול. בנוסף, חשוב לזכור שיש לא מעט אנשים שיש להם רגישות לתרופות מסוימות ולכן הם לא יכולים לקבל את התרופות הקונבנציונליות ועבורם טיפול טבעי זו השיטה הטובה והיעילה ביותר למזעור התסמינים ואף העלמתם. כמובן שיש רמות שונות של אלרגיות כאשר חלקן חריפות ומסכנות חיים ובמקרים כאלה הכרחי לשלב את הטיפול הטבעי עם טיפול רפואי קונבנציונאלי.

דרכי חשיפה לאלרגנים:

  • חשיפה על ידי ספיגה לעור – יכולה להיגרם כתוצאה משימוש בתכשירים מסוימים כמו בושם, סבון, אבקת כביסה, קרמים או חומרי ניקוי.
  • חשיפה על ידי נשיפת אבק – אבקנים במיוחד בתחילת עונת האביב ,עשן, וריחות חזקים. עלי עצים בתחילת הפריחה ועוד.
  • חשיפה דרך מערכת העיכול מזון – חלב ומוצריו, בוטנים, שומשום, פול, סויה, תרופות מסוימות.

זיהומים בדרכי הנשימה – התגובה האלרגית:

התגובה האלרגית מתבטאת בשתי צורות (תלוי בדרך החשיפה):

  • תגובה דרך מערכת הנשימה – התעטשות, קשיי נשימה, דמע בעיניים, עיניים אדומות, נזלת שקופה לא רצונית, גודש באף, סינוסים מודלקים.
  • תגובה דרך העור: יובש קיצוני, גרד בכל הגוף או בחלקים ממנו, אדמומיות בעור או אפילו שלפוחיות במקרי קיצון.

אלו דרכי טיפול קיימות?

לאלרגיה דרכי טיפול שונות, אותן אחלק בין הטיפול הנהוג ברפואה המערבית, לבין הטיפול הנהוג ברפואה המשלימה.

1. ברפואה המערבית

חשוב לי לציין בכל עת, שהיותי מטפלת ברפואה משלימה אין בה כדי לסתור או להניא מטופל מלגשת לרופא. לטעמי, הרפואה המערבית והמסורתית משתלבות זו בזו ועוזרות זו לזו. בסופו של דבר, הליבה של רפואה טבעית היא להביא את הגוף לאיזון, וגוף מאוזן הוא גוף בריא.

עיקרה של הרפואה המערבית היא לאבחן את הגורם האלרגני ולספק פתרונות תרופתיים שיביאו להפחתת התסמינים ולעתים אף יהיו לעזר עבור המטופל או המטופלת באם הם יימצאו במצב מסכן חיים. יחד עם זאת חשוב לזכור שלא תמיד אנו מוצאים תשובות ברפואה המערבית, וגם כאשר אנו כן, לא תמיד מדובר מטופל בטיפול שהוא בריא לגוף שלנו לטווח ארוך. כמו כן, לא תמיד מדובר בתסמינים מסכני חיים, אלא בתסמינים כרוניים מעיקים שפוגעים לנו באורח החיים ובתפקוד היומיומי, ובכללי באיכות החיים שלנו.

  • מענה על תסמינים שגורים – אנטי היסטמיניים למיניהם ותרופות לצורך הפחתת גודש, הן מבין התרופות הנפוצות ביותר, ומטרתן להקל על אדם שחש באלרגיה בדמות פריחה, שיעול, גודש וכיוצא בכך.
  • מענה על עתות חירום – במקרים קיצוניים יותר, הרי שייתכן וטיפול אנטיביוטי יידרש לצורך לצורך מתן מענה על התפתחותם של זיהומים עקב היווצרות האלרגיה. עוד ניתן למנות ברשימה זו אדרנלין וסטרואידים.

2. ברפואה המשלימה

תרופות מקלות וכן תרופות מצילות חיים ברפואה המערבית הן הכרח עבור מטופלים באלרגיה


אולם לצד אלו, חשוב גם שנבין היטב את האותות שמשדר לנו גופינו, ושניטיב עמו למען איכות חיים גבוהה יותר.
הטיפול הטבעי באלרגיה מתבסס קודם כל על אבחון הגורם האלרגני: אבק, מזונות מסוימים דוגמת חלביים ועוד.
גישתה של הרפואה המשלימה המתבטאת גם כאן, היא שיש לחזק את הגוף מבפנים, ושהאלרגיה היא תסמין לחוסר איזון פנימי.

  • דיאטה – אחת מדרכי הטיפול העיקריות היא תזונה נכונה שתותאם לגופנו. במהלך האבחון אותו אני עורכת, נבנה תפריט תזונתי שמטרתו להפחית את תסמיני האלרגיה ולהביא להפחתה משמעותית בהישנותם.
  • צמחי מרפא – או במילים אחרות, תוספים תזונתיים שונים שמטרתם היא להשיב את האיזון לגופנו ולהשלים את החסר.

אבחון וטיפול באלרגיה באמצעות אירידיולוגיה:

באמצעות אבחון אירידולוגי ניתן לאבחן האם הסימפטומים אותם חווה המטופל אכן מצביעים על אלרגיה או שמדובר בבעיה אחרת. לאחר מכן נוכל לאבחן ולמצוא את מקור האלרגיה ולהתאים טיפול על ידי תזונה נכונה והתאמת שמנים ותוספים להקלה בסימפטומים.

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתבות נוספות באתר

אתם יכולים להרגיש טוב יותר !
התקשרו אלי ואשמח לעזור
יעל בן-חור
מטפלת שרואה אותך

המלצות מטופלים