טיפול טבעי בפיברומיאלגיה
טיפול באקנה

טיפול בפיברומיאלגיה

מאת: יעל בן-חור

אירידיולוגית, נטורופתית, קיניזיולוגית. מטפלת בצמחי באך ותוספי תזונה. בעלות חנות "הילה בטבע"

אבחון פיברומיאלגיה וטיפול טבעי

פיברומיאלגיה או בשמה המקצועי דאבת השרירים היא למעשה תחושה של כאבים כרוניים בעלי רגישות עזה בשלד. הכאבים יכולים להופיע במספר מוקדים שונים. בנוסף, הסובלים מפיברומיאלגיה עלולים להרגיש כאבי שרירים במפרקים, כאבים בגידים בכתפיים וברגליים, עייפות משמעותית עד כדי אי יכולת תפקוד, הפרעות שינה וקשיי כשב וריכוז.

הגורמים לפיברומיאלגיה:

התקפי חרדה, טראומה, גנטיקה, דיכאון, כאבי ראש, טנטון, כאבי בטן, שלשולים, עצירות (אי איזון), עייפות ממאמץ רב.

עד לא מזמן לא הכירו ברפואה הקונבנציונלית את המחלה ונטו לשייך אותה לחולים פסיכיאטרים או לבעיות פסיכולוגיות. המטפלים התאימו כדורים פסיכיאטרים, במקרים קיצוניים אף אשפזו חולים במחלקות פסיכיאטריות. היום יש מודעות למחלה אבל אין לה פתרון קונבנציונאלי.

האם פיברומיאלגיה היא בעיה חמורה?

ובכן, למרות שפיברומיאלגיה בדרך כלל אינה מסכנת חיים, היא בהחלט יכולה לפגוע לנו באיכות החיים ובתפקוד היומיומי. החומרה של הדאבת השרירים מתבטאת בכאבים, חוסר שינה(בהשפעת הכאב) ומתשישות הגוף. בנוסף, אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה עלולים לסבול מירידה משמעותית ביכולת הריכוז ובתפקוד הפיזי שלנו, מה שעלול להוביל לחרדה או לדיכאון. אז האם מדובר בבעיה חמורה? התשובה היא כן.

מה הם התסמינים הראשונים לפיברומיאלגיה?

 1. עייפות ותשישות.
 2. ירידה באנרגיה.
 3. בעיות ריכוז.
 4. בעיות זיכרון.
 5. דיכאון וחרדות.
 6. כאבי ראש.
 7. חוסר שינה.
 8. התכווצות שרירים.
 9. עקצוצים וחוסר תחושה בכפות הידיים והרגליים.

אלו מזונות ומאכלים עלולים להוות טריגר ולעורר את תסמיני הפיברומיאלגיה?

 1. קפאין.
 2. אלכוהול.
 3. גלוטן.
 4. מאכלים מטוגנים.
 5. בשר אדום.
 6. מזון מעובד (כיוון שהוא מכיל כמויות גדולות של חומרים משמרים, סוכרים, מלחים, ושומן).
 7. ירקות סולניים.

מהם התסמינים החמורים ביותר של פיברומיאלגיה?

כאבים עזים בשרירים- כולנו מכירים את התחושה הלא נעימה שאנו חווים בשרירים כאשר אנו חולים בשפעת, או לחילופין כאשר נתפס לנו השריר בלילה. אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה סובלים מכאבי שרירים קשים באופן כרוני ובתדירות גבוהה.
בעיות קוגניטיביות הפוגעות ביכולת המנטלית שלנו להתרכז,להבין, ולבצע משימות פשוטות.
נוקשות ורגישות קיצונית למגע עם העור הגורם לכאב עז.

מהן ההשלכות של חוסר טיפול בפיברומיאלגיה?

כפי שציינו, הפיברומיאלגיה היא איננה מסכנת חיים. אך לחיות זה הרבה יותר מלפתוח עיניים בבוקר, לא ככה? ולכן חוסר טיפול פשוט מותיר אנשים שסובלים מפיברומיאלגיה במצב של כאבים קשים, חוסר אונים, ואיכות חיים ירודה במיוחד.

אבחון וטיפול בפיברומיאלגיה באמצעות אירידיולוגיה:

באמצעות אבחון אירידולוגי ניתן לאבחן האם הסימפטומים אותם חווה המטופל אכן מצביעים פיברומיאלגיה ואת הסיבה לכך. נעזר בבדיקות שרירים (קינסיולוגיה) ונכין תפריט מתואם אישי לפי המצב של המטופל, נתאים תוספים וצמחי מרפא. במידה והבעיה היא רגשית נתאים טיפול בפרחי באך. 

סובלים מכאבים עזים ולא מוסברים?

חולים רבים מעידים על כאבים כה עזים עד שישנם ימים בהם לא היו יכולים לזוז ממיטתם. למרבה הצער, עד כמה שהמודעות למחלה זו עלתה בשנים האחרונות, הרי שעודנה הרפואה המערבית שולחת את המטופלים הכואבים לאינספור בדיקות שלעתים לא מצליחות להצביע באופן וודאי על המחלה המדוברת.

אחד מן המאפיינים שמתעתעים לא אחת בתהליך האבחון הוא העובדה שהתסמינים דומים באופן ניכר לאלו של מחלות רבות נוספות. כך נוצר מצב מתסכל שעוד טרם קבלת טיפול טבעי בפיברומיאלגיה, המטופלים עצמם נכנסים למצב של מתח ואף דיכאון, שני גורמים אשר רק יכולים להחמיר את מצבם הבריאותי.

מהי אירידיולוגיה?

האירידיולוגיה היא שיטה הנהוגה ברפואה המשלימה אך קצת מפרה את הנוף המוכר והידוע. בעוד שרבות משיטות הטיפול לקוחות ממערכות רפואה וותיקות ואף וותיקות מאוד, הרי שהאירידיולוגיה עצמה התפתחה החל מן המאה ה-19 בלבד.

ייחודה אל מול טכניקות רבות אחרות ברפואה המשלימה, היא שהיא התפתחה מלא אחר מאשר רופא הונגרי בשם ואן פצקלי. האבחון מתבצע באמצעות סקירת גלגלי העיניים תוך שימת דגש על הקשתיות. אני תמיד נוהגת להסביר שהעיניים הן פשוט דו"ח מפורט שמסביר באריכות על כל אירוע, מחלה ואף היבטים מנטליים שהגוף חווה. כל שינוי, כל פרט וכל פסיק ולו הקטן ביותר שעל הקשתית, כולל בתוכו מידע יקר ערך.

בעזרת אבחון נכון ומדויק, ניתן לאתר ולהגדיר את המחלה שממנה סובל המטופל וכל שכן אבחון וטיפול בפיברומיאלגיה. למתעניינים על דרך האבחון, כתבתי את התהליך באופן מפורט במאמר הבא.

התאמת הטיפול בטיפול בפיברומיאלגיה

חשוב לציין שממצאי האבחון אינם אחידים בין מטופל למטופלת (מחלה זו נפוצה בעיקר בקרב נשים). כפי שצוין לעיל, מחלה זו יכולה להתפרץ עקב סיבות שונות שמשתנות בין אדם לאדם, וכך גם דרכי הטיפול טבעי בפיברומיאלגיה שיותאמו באופן אישי.

ייקבע תור מראש שיבחן את תוצאות הטיפול לאחר חודש ימים. נבצע סקירה אירידיולוגית מחודשת. מטרתו של הביקור החוזר היא איננה רק לתת אור ירוק להמשך הטיפול, כי אם גם להתוות את המשך הטיפול. לעתים יומלץ על צמחי מרפא שונים מאלו שנטלנו עד כה, יותוו הנחיות להרגלים תזונתיים חדשים ועוד.

אודות יעל בן-חור

שמי יעל בן-חור, בבעלותי 2 קליניקות לרפואה משלימה עם הציוד הנדרש לצורך אבחון אירידיולוגי ומתן טיפול המבוסס על צמחי מרפא, פרחי באך ותוספים תזונתיים.

לרשותי מאות לקוחות מרוצים שהגיעו אלי לאחר שנואשו מטיפולים חוזרים ונשנים אשר לא הועילו. לא אחת, התברר שהטיפול שניתן לא התאים לסוג המחלה, והיה די באבחון אחד כדי לשנות לחלוטין את מסלול חייהם.

לצד היותי אירידיולוגית, אני מתמחה בנטורופתיה וקינסיולוגיה. בקליניקות שלי כלל הטיפול מבוסס על תרופות טבעיות שונות שנרקחו על-ידי באופן עצמאי. הטיפולים לא אחת כוללים הדרכות לסיגול אורח חיים בריא יותר שיטיב עם סוג המחלה.

ברבות מן הפעמים, המחלה היא תסמין לבעיה שורשית עמוקה יותר. אבחון פיברומיאלגיה איננו מתרכז רק באבחון המחלה עצמה (דבר שלכשעצמו מטופלים רבים מגיעים לאחר שנואשו מאבחונים לקויים), ומטרתו היא לאפשר לנו להתוות את דרך הטיפול הנכונה.

אשמח לספק לכם ייעוץ טלפוני ראשוני ללא עלות ולענות על כל שאלה באשר לאבחון פיברומיאלגיה ושיטות הטיפול בהן אני משתמשת.

לפרטים נוספים צרו עמי קשר טלפוני, שלחו לי הודעת וואטסאפ או השאירו פניה, ואחזור אליכם בהקדם האפשרי.

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתבות נוספות באתר

אתם יכולים להרגיש טוב יותר !
התקשרו אלי ואשמח לעזור
יעל בן-חור
מטפלת שרואה אותך

המלצות מטופלים