טיפול טבעי במיגרנה
טיפול באקנה

טיפול טבעי במיגרנה

מאת: יעל בן-חור

אירידיולוגית, נטורופתית, קיניזיולוגית. מטפלת בצמחי באך ותוספי תזונה. בעלות חנות "הילה בטבע"

האם יש למיגרנה טיפול טבעי?

מיגרנה היא סוג של כאב ראש. מדובר בבעיה מוכרת ורחבה מאוד. שכיחות המיגרנה בקרב נשים היא פי 2 מאשר בקרב גברים.

כולנו מכירים את הימים שאנו סובלים מכאבי ראש ונוטים לחפש פתרון מהיר כגון כדורים תרופתיים ללא מרשם שונים כדי לעצור את ההרגשה הלא נעימה. בימים הללו אנו בדרך כלל סובלים ממצב רוח ירוד ומרגישים חולשה כללית, אך למזלנו מדובר בתופעה אינה נמשכת לאורך זמן. לעומת זאת, מיגרנה היא מצב של כאב ראש חמור ובעוצמות גבוהות בהרבה העלול להימשך שעות ארוכות ואף ימים. מדובר במצב רפואי נירולוגי שגורם לנו לכאבי ראש קשים ופוגע משמעותית באיכות החיים שלנו ובתפקוד היומיומי. ברוב המקרים המיגרנה מתאפיינת בתחושה המדמה משהו שהולם וחובט בצידי הראש , במצח או מסביב לעיניים, והיא נגרמת בשל אי תקינות בפעילות המוחית שלנו. יחד עם זאת, עדיין לא קיים הסבר מדעי המפרט מה גורם לכך, ויש הסבורים שזה קשור לשינויים כימיקלים באזור הרקמות וזרימת הדם במוח. אנשים הסובלים ממיגרנות באופן טבעי גם נוטים לעצבנות, בחילות, ורגישות לאור. אין ספק שמדובר במצב רפואי שמסב כאב רב ללוקים ממנו. חשוב לדעת שלמרות שמיגרנות אינן נחשבות למסכנות חיים, אסור להזניח אותך ולהימנע מטיפול מהסיבה שבמקרים מסוימים המיגרנה יכולה להיות הדרך של הגוף שלנו לאותת על בעיה חמורה בהרבה ואף להעיד על סיכון גבוה של שבץ מוחי ומחלות חמורות שונות. טיפול טבעי למיגרנה הוא מאוד חשוב ואף הכרחי כיוון שהמיגרנה מחלישה את הגוף, וגוף חלש סובל ממערכת חיסונית ירודה. טיפול טבעי במיגרנה לפני הכול פועל כדי לחזק את הגוף ואת מערכת החיסון.

ישנם שני סוגים של כאב ראש: אבל איך מבדילים בין כאב ראש למיגרנה?

  1. כאב ראש קלאסי – כאב ראש הנובע מעייפות, חוסר נוזלים, תזונה לקויה, עצירות, תופעות טרם מחזור, עייפות  וסטרס.כאב ראש מסוג זה הוא מאוד נפוץ בקרב כלל האוכלוסייה והוא נובע מהמון סיבות גופניות ונפשיות. כולנו כבר חווינו בחיים כאבי ראש ומודעים לתחושה הבלתי נעימה שהם מסבים לנו. יחד עם זאת, ברוב המקרים הם חולפים דיי מהר ויש להם קשר ישיר לפעולות שלנו. למשך אם קמנו מהר מידי, אם אנו סובלים מהתייבשות וזקוקים לנוזלים, אם אנחנו אחרי פעילות גופנית מאומצת, אם אנחנו תחת עומס בבית או בעבודה, סובלים מרמת סוכר נמוכה, לאחר צריכה מרובה של אלכוהול, ובמיוחד אם אנחנו אחרי לילה של חוסר שינה, בנוסף, ראוי לציין כי לעיתים כאב ראש יכול גם להיות סימפטום מקדים של הצטננות או חולי אחר. כמו כן, לא פעם אנו סובלים מכאב ראש כאשר אנו סובלים מכעס או מעצבים, לכן יש משמעות עצומה למצב המנטלי הנתון שלנו לכאב ראש קלאסי. כך או כך, למרות שכאבי ראש הם אינם דבר נעים, לרוב, הם חולפים דיי מהר, ובמיוחד אם אנו נוקטים בטיפול
    מהיר וממוקד, ואף לא פעם, כאשר אנו נותנים לגוף את המענה המיידי, אנו יכולים בקלות להמשיך בשגרה היומיומית שלנו.
  2. מיגרנות – כאב ראש חזק, תחושה של כאב עיניים, הפרעות בראיה וכאב חד בצדי הרקות. במקרי קיצון יש הקאות, צלצולים באוזניים והרגשה של חולשה כללית.כאשר מדובר במיגרנות, מדובר במצב מורכב בהרבה ביחס לכאבי ראש קלאסיים. לא רק שמיגרנה יכולה להימשך לאורך זמן רב, היא גם אינה תמיד תלויה בפעולות שלנו ויכולה להגיח משום מקום. מעבר לכאב שהמיגרנה מסבה לנו, היא גם גורמת לתשישות רבה. הגוף שלנו מוצא את עצמו במאבק, מה שבאופן טבעי מחליש אותו משמעותית ואינו נותן לנו להמשיך בחיי בפעולות השגרתיות שלנו ואף לעיתים פוגע לנו בתוכניות רבות ומונע מאיתנו לעמוד בהתחייבויות שלנו. כמו כן, לא פעם, לסביבה שלנו קשה להבין את חומרת המצב והם חושבים שמדובר בכאב ראש רגיל ושמדובר בתגובה מוגזמת. חשוב לומר שזו הנחה שגויה, כיוון שמיגרנה היא מחלה אמיתית, ומצב רפואי שאין להמעיט בערכו. לאנשים שסובלים ממיגרנות יש נטייה להזעה, רגישות לטמפ' של חום וקור, לריחות, לרעשים, ובעיקר לאור, ולכן הם לא פעם צריכים לשבת במקום חשוך ושקט כדי להתמודד עם הסימפטומים השונים. טיפול טבעי למיגרנה יכול לסייע רבות אל מול התסמינים השונים. מעבר לכך שמדובר בטיפולים מרגיעים וטבעיים (וסטרס אינו מועיל לשום מצב, אך וודאי לא לאנשים הסובלים ממיגרנות), הם גם מצליחים להביא את הגוף לאיזון, וחשוב מכך, הם מצליחים לזהות חוסרים שמהם הגוף סובל, ובמיוחד בשיטת האירידיולוגיה (אבחון דרך גלגל העין).

ההבדל בין כאב ראש למיגרנה שבמקרים רבים יש האאורה (סימן מקדים למיגרנה). אאורה היא סוג של "נורת אזהרה" של הגוף, שמאותת לאנשים שסובלים ממיגרנות שהמיגרנה "בדרך". תופעה זו אינה מופיעה אצל כל הסובלים ממיגרנה אלא רק אצל כשליש מהם והיא מתבטאת בסימנים מקדימים המשפיעים על חוש הראיה, הריח והמישוש.

מהם התסמינים שנגרמים לנו ממיגרנה ?

התסמינים של המיגרנה מתחלקים לשתי קבוצות:
הקבוצה הראשונה –
התסמינים הישירים של המיגרנה שהם מתבטאים בכאבי ראש עוצמתיים, תחושה חזקה שמישהו חובט לנו במצח, ברקות, ובאזור העיניים, ולחץ באזור הראש. תסמינים אלה מחמירים ומורגשים בהרבה בעקבות תנועה ומעצימים את הכאב ואת תחושת הסבל.
הקבוצה השנייה- אלה התסמינים של התסמינים. כלומר בעקבות הכאב החד שהמיגרנה גורמת לגוף באזור הראש והעיניים, הגוף מפתח תסמינים נוספים כגון בחילות והקאות, רגישות לאור, כאבי עיניים, תשישות, הזעה, רגישות לחום וקור ולריחות, ובפן הנפשי לעצבנות ולירידה דרסטית במצב הרוח.
טיפול טבעי במיגרנה לא רק מסייע להפחית את התדירות המיגרנה, אלא הוא גם מסייע לגוף להתמודד עם התסמינים של הקבוצה השנייה. כיוון שעדיין לא קיים הסבר מדעי לגורם של מחלה זו, חשוב להעניק לגוף את הכלים להתמודד עם התסמינים שלה, בין אם בעזרת בניית תפריט תזונתי מותאם, שימוש בצמחי מרפא, או טיפולי דיקור ועוד.
מהם הגורמים למיגרנה?
ובכן, מחקרים רפואיים שונים שנערכו בעשורים האחרונים סבורים כי למיגרנה יש קשר לגנטיקה ותורשה, מהסיבה שלרוב האנשים שסובלים מהמחלה, יש לפחות הורה אחד שגם סובל ממנה. יחד עם זאת, למרות שאין עדיין תשובה מדעית מוחלטת של מהו הגורם למחלת המיגרנה, יש הכרה בכך שגורמים שונים יכולים להוות טריגר להתפרצות.

טריגרים וגורמים למיגרנה וכאב ראש:

לחץ נפשי, התקפות חרדה, שינוי מזג אוויר, אלרגיה ואלרגיה למזון, מנופאוזה (תופעות גיל המעבר ושינוי הורמונאלי), עייפות יתר, תקופת מחזור (בעיקר בקרב נערות), דיאטה לא מאוזנת, צום, התייבשות, עודף קופאין, רגישות לאור, ריחות חזקים, אלכוהול, ממתיקים מלאכותיים, אוכל מעובד, בשר מבושל, סיגריות וטבק, מוצרי גבינה, אוכל כבוש ומותסס, שמרים ועוד.

חשוב לומר שלתזונה יש תפקיד חשוב בהתפרצות של המיגרנה (או במיגורה), ובאופן כללי, לתזונה בריאה יש חשיבות עצומה על הגוף שלנו גם כאשר איננו סובלים ממיגרנה או ממחלות כרוניות שונות, ולכן, על כמה וכמה כאשר אנו סובלים ממיגרנה חשוב ומומלץ להיצמד לתזונה מותאמת, ולהקפיד ולהימנע ממזון ומאכלים שמהווים טריגר להתפרצות. נטורופתית מומחית יכולה לסייע ולבנות תפריט שמורכב מקבוצות מזון המוכחות כיעילות בחיזוק הגוף, וכמובן שניתן לשלב גם טיפול טבעי במיגרנה לאפקט רחב יותר.

אבחון וטיפול טבעי במיגרנה וכאב ראש באמצעות אירידיולוגיה:

באמצעות אבחון אירידולוגיה ניתן לאבחן האם הסימפטומים אותם חווה המטופל אכן מצביעים על מיגרנה או כאב ראש ואת הגורמים לבעיה. ניתן לטפל בבעיה זו בעזרת תהליך ניקוי הגוף ונטרול האלרגנים. בנוסף נכין תפריט מותאם אישית לפי המצב של המטופל, נתאים תוספים וצמחי מרפא. במידה והבעיה היא רגשית נתאים טיפול טבעי במיגרנה הכולל שימוש בפרחי באך ו/או טיפול קינסיולוגי. כך או כך, טיפול טבעי במיגרנה נחשב לדרך טיפול יעילה בהפחתת התדירות של הופעת המיגרנה, ומיגור התסמינים, ולא פחות חשוב, הטיפול מחזק את הגוף, בפן הפיזי והנפשי, ומעניק לו את הכלים להתמודד עם המחלה.

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתבות נוספות באתר

אתם יכולים להרגיש טוב יותר !
התקשרו אלי ואשמח לעזור
יעל בן-חור
מטפלת שרואה אותך

המלצות מטופלים