הורדת לחץ דם באופן טבעי
טיפול באקנה

יתר לחץ דם

מאת: יעל בן-חור

אירידיולוגית, נטורופתית, קיניזיולוגית. מטפלת בצמחי באך ותוספי תזונה. בעלות חנות "הילה בטבע"

הורדת לחץ דם באופן טבעי

לחץ דם גבוה מהווה סכנת חיים ממשית ולמרות זאת רוב האנשים נוטים להזניח את הבעיה הרפואית הזו או אפילו לא מודעים אליה, מהסיבה הפשוטה שהיא לא ממש מורגשת. בניגוד ללחץ דם נמוך שאנשים סובלים מתשישות וחוסר אנרגיה, אנשים עם לחץ דם גבוה לא באמת מרגישים שמשהו לא תקין כיוון שהם מרגישים בריאים כאשר בפועל הם עלולים ללקות בהתקף לב או בשבץ מוחי בכל רגע. מדובר באחת הבעיות הרפואיות השכיחות בעולם ובמחלה האחראית על מותם של מיליוני אנשים בשנה, בארץ ובעולם. לחץ דם גבוה, או בשמו המוכר "הרוצח השקט", זה מצב רפואי שמחייב טיפול ויפה שעה אחת קודם. כאשר אנו סובלים מלחץ דם גבוה

הדם בגופנו זורם מהלב אל האיברים השונים. בעת זרימתו מפעיל הדם לחץ על הדפנות של כלי הדם. המצב שבו הלחץ הזה גבוה מהרגיל מכונה "לחץ דם גבוה" או "יתר לחץ דם". בעזרת מכשיר מדידה פשוט ניתן למדוד את לחץ הדם. המדידה נותנת שני מספרים: ערך סיסטולי (הגבוה) וערך דיאסטולי (הנמוך). אם הערכים המתקבלים גבוהים מ – 140/90, משמעות הדבר שהנבדק סובל מלחץ דם גבוה.

במקרים רבים אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה מקבלים תרופות נוגדות יתר לחץ דם כגון חוסמי בטא, חוסמי אלפא, חוסמי הקולטן לאנגיוטנסין, מעכבי ACE ועוד, אך אפשרי וניתן גם להוריד את לחץ הדם באופן טבעי, וכמובן שכדאי לשלב בין הטיפולים. אחת הדרכים הטבעיות הנפוצות כדי להוריד לחץ דם היא דיאטת נתרן, או במילים אחרות דיאטה שלא כלול בה אוכל מעובד וכמובן מאכלים רווים במלח. שיטת טיפול נוספת היא בעזרת צמחי מרפא. יש צמחי מרפא שונים שיעילים בהורדת לחץ דם וניתן לקחת אותם כקפסולות או כטיפות, אך חשוב לשלב את הטיפול עם תזונה נכונה ולבצע שינויים הכרחיים עבור הצלחת הטיפול והורדת לחץ הדם.

הקשר בין לחץ דם לאורח חיים

אין ספק שגורמים רבים מהווים טריגר לעלייה של לחץ הדם בין אם זה נתונים סביבתיים, לחצים שונים, לחצים נפשיים, ואף גנטיקה. כמו כן, לאורח החיים שלנו יש השפעה עצומה על לחץ הדם שלנו ובמיוחד לתזונה היומית שלנו ולפעילות גופנית. האופן בו אנו מנהלים את חיי היומיום שלנו מאוד משפיע על הבריאות שלנו ונראה שבשנים האחרונות חלה עלייה חדה במודעות לכך. לעומת זאת, יש עדיין פער עצום בין מודעות ליישום. כאשר אנו צעירים אנו באופן טבעי פחות שמים דגש על בעיות רפואיות שעלולות להתפתח עם הגיל ואף מרגישים חסינים להן. לצערנו, אף אחד מאיתנו לא נשאר צעיר לנצח, ואורח החיים שלנו בסופו של דבר מרים את ראשו בשלב מתקדם יותר בחיים. למרות שחתך האוכלוסייה שהכי סובל מלחץ דם גבוה הוא מעל גיל 60 ואף מדובר על יותר מ-60% בקרב חתך אוכלוסייה זה הסובלים מכך, עדיין 20%-40% מהאוכלוסייה הבוגרת שמתחת לגיל 60 סובלת גם היא מלחץ דם גבוה. כך או כך, חשוב להבין שמדובר בתופעה מדאיגה, מסוכנת, ושאף אחד אינו חסין ממנה. יחד עם זאת, במהלך החיים ניתן להקטין את הסיכויים של לסבול מלחץ דם גבוה בעזרת אורח חיים בריא שכולל תזונה בריאה ופעילות גופנית. האם זה מבטיח שלא תסבלו מלחץ דם גבוה? התשובה היא לא כיוון שיש סיבות נוספות למחלה זו, אך אורח חיים בריא בהחלט יכול לצמצם את הסיכויים ואף למנוע מחלות שונות.

האם יש תרופה ללחץ דם גבוה?

לצערנו, עדיין לא התגלתה תרופה שעוזרת לאדם הסובל מלחץ דם גבוה "להחלים". מדובר במחלה כרונית המלווה את הסובלים ממנה עד סוף ימיהם כאשר מטרת הטיפול היא להוריד ולאזן את לחץ הדם לממצאים תקינים. חשוב לציין שבהקפדה על נטילת תרופות (המסייעות לאזן את לחץ הדם), אורח חיים בריא, ומעקב קבוע אחר לחץ הדם, ניתן לחיות חיים ארוכים ובריאים.

כיצד נדע אם אנו סובלים מלחץ דם גבוה?

בכן, במקרים חריגים (ומסכני חיים) כאשר לחץ הדם שלנו קרוב ללחץ סיסטולי של 200, אנו עלולים לסבול מכאבי ראש, כאבים בחזה, קוצר נשימה, ואף ליקויים בראייה. יחד עם זאת, המטרה היא לאבחן את הבעיה בטרם נגיע למצב מסכן חיים, והבעיה היא שללחץ דם גבוה לרוב אין סימפטומים בולטים שמעוררים בנו חשד. לכן, חשוב ואף הכרחי לעשות בדיקות שגרתיות כל שנה ולעקוב אחר השינויים בממצאים של לחץ הדם בין אם זה אצל ביקור אצל הרופא או בביתנו באמצעות מד לחץ דם ביתי. חשוב ואף הכרחי לבדוק את לחץ הדם שלנו, אבחון מוקדם ביתי או דרך ביקור אצל הרופא של יתר לחץ דם עלול להציל את חייכם ואף למנוע סיבוכים ובעיות רפואיות חמורות.

סימפטומים ליתר לחץ דם:

כאבי ראש, תחושת לחץ בראש, תוצאה גבוה מ – 140/90 בעת מדידת לחץ דם.

הגורמים ללחץ דם והקושי בשינויי הרגלים

אחת הסיבות העיקריות שקשה לאנשים שסובלים מלחץ דם גבוה לשמור על לחץ דם מאוזן נובעת מהעובדה שהגורמים ליתר לחץ הדם אצלם הולכים ידי ביד עם ההרגלים שלהם. בסופו של דבר, לחץ דם גבוה לעיתים נובע מהרגלים לא בריאים שלנו, כמו עישון, תזונה עתירת סוכרים, שומנים ומלח, שתיית אלכוהול, חוסר פעילות גופנית ועוד. יחד עם זאת, גם למצבנו הנפשי יש השפעה עצומה על לחץ הדם שלנו, וכמו שאתם יודעים זה לא פשוט ביום אחד להיפטר ממתח נפשי, חרדות, ונטייה לדיכאונות. כמו כן, חשוב לבדוק האם הלחץ דם הגבוה שלנו הוא סימפטום או תוצאה של מחלה או כשל גופני אחר כגון תפקוד כליות לקוי. כאשר לחץ הדם שלנו נובע מהרגלים מגונים, ובמיוחד בגיל מבוגר, אנו מאוד מתקשים לסגל לעצמו הרגלים חדשים ובריאים. שינויי הרגלים הוא דבר קשה בכל גיל וגם כאשר אנו לא תחת סיכון חיים ממשי. השילוב של חוסר תסמינים עם חוסר מוטיבציה בלשנות הרגלים ותיקים גורם לא פעם להתעלמות או חוסר הכרה ברמת הסיכון בו אנו נמצאים.

גורמים ליתר לחץ דם:

מתח נפשי ודיכאון, השמנת יתר, עישון, גנטיקה, תזונה עשירה במלח, תפקודי כליות לקויים, צריכת אלכוהול מוגזמת, חוסר פעילות גופנית.

במקרים רבים לחץ הדם עולה עם הגיל. כלי הדם מתעבים ומתקשחים ושינוי זה מעלה את לחץ הדם. יחד עם זאת, בעזרת גילוי ואבחון בזמן, וטיפול מתאים ולטווח ארוך יהיה ניתן לאזן את הממצאים.

רמת סיכון נוספת לעלית לחץ הדם היא סוכרת לא מאוזנת, רמות גבוהות של סוכר בדם משפיעות על שיבוש מערכת העצבים כיווץ כלי הדם ועליה בלחץ הדם. כמו כן, אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה הם בסיכון של פי לחמש לסבול גם ממחלת הסוכרת, ואנשים מבוגרים הסובלים גם מסוכרת וגם מלחץ דם גבוה מכפילים את הסיכויים שלהם ללקות בשבץ ובמחלות לב.

אבחון וטיפול  בלחץ דם  באמצעות אירידיולוגיה:

שיטת אבחון האירידיולוגיה מתבצעת דרך התבוננות מקצועית בעייני המטופל. מדובר בהליך פשוט ולא פולשני שיכול להעיד רבות על מצב הרפואי כמו תפקודים שונים של זרימת הדם, תפקוד הלב, הכבד, הכליות ועוד. שיטת הטיפול הייחודית הזאת מבוססת על לימוד קשתית העין דרך צבעים, דפוסים ושינויים המעידים על בריאותו של המטופל.

באמצעות אבחון אירידיולוגי ניתן לאבחן האם הסימפטומים אותם חווה המטופל אכן מצביעים על לחץ דם גבוה ולהתחיל לבנות שיטת טיפול טבעי בהתאמה אישית.

כמו כן, במצב של לחץ דם גבוה נבדוק גם את מצב הסוכר בדם, הטריגליצרידים והכולסטרול כדי למנוע מצב של סינדרום מטבולי. בהתאם לכך נשנה את התזונה לתזונה בריאה יותר בייעוץ נטורופתי. נוסיף תוספים ופרחי באך במידת הצורך להקלה על הבעיה. בתהליך עצמו אנו נחזק את המערכת החיסונית של המטופל ונאזן לו לחץ הדם, וכל זאת בתהליך טבעי ובריא לגוף ולנפש.

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתבות נוספות באתר

אתם יכולים להרגיש טוב יותר !
התקשרו אלי ואשמח לעזור
יעל בן-חור
מטפלת שרואה אותך

המלצות מטופלים