טיפול טבעי באקנה
טיפול באקנה

טיפול באקנה (חצ'קונים)

מאת: יעל בן-חור

אירידיולוגית, נטורופתית, קיניזיולוגית. מטפלת בצמחי באך ותוספי תזונה. בעלות חנות "הילה בטבע"

טיפול טבעי באקנה

אקנה היא מחלת עור שכיחה הנגרמת  לרוב משינויים הורמונאליים של גיל הבגרות. ההורמונים מתקשרים עם בלוטות המפרישות סבום. הסבום מגן על העור, אבל שינויים הורמונליים גורמים להפרשה מוגברת של הסבום והופכים את העור לשמנוני. נגעי אקנה יכולים להיות לא דלקתיים או דלקתיים. אצל נשים מסוימות תהיה החמרה במצב העור לקראת מחזור חודשי. גם נשים בוגרות ונשים מניקות יכולות לסבול מאקנה.

כמו כן, מעבר לכאב וההשלכות הפיזיות שהאקנה גורם לנו, לא פעם יש לאקנה גם השפעה עצומה על הביטחון העצמי שלנו ועל מצבינו הנפשי. כאשר אנו מסתכלים במראה חשוב ואף הכרחי שנאהב את עצמנו, אך לעיתים קרובות האקנה מצליח לגרום לנו המון עוגמת נפש ותחושות קשות.

קיימים כמה סוגים של אקנה וכל אחד מהם הוא בעל מידת חומרה שונה, אך כל הסוגים דורשים טיפול מקצועי ואף עלולים להתפתח ולהחמיר במידה של טיפול לקוי או הזנחה. טיפול טבעי באקנה יכול לסייע לכל הסוגים, בין אם מדובר בסוג המיקרוקומדון, הקומדון, הנודולות, או המורסות/פוסטולות (שהוא גם האקנה האגרסיבי והחמור ביותר).

מה ההבדלים בין סוגי האקנה השונים?

  1. הסוג החמור ביותר הוא המורסות/פסטולות והוא נחשב לאקנה האגרסיבי ביותר הגורם לפצעים מוגלתיים (וכואבים במיוחד) ולזיהומים.
  2. הסוג הקל ביותר הוא המיקרוקומדון אשר מתבטא בפצעים קטנים ושטחיים על העור. יחד עם זאת, במידה של הזנחה, סוג זה יכול להתפתח לסוג הקומדון.
  3. הקומדון הוא אקנה נפוץ במיוחד והוא התפתחות של הפצעונים השטחיים לפצעונים שהצטברו בהם חלב ובעלי ראש שחור.
  4. סוג נוסף הוא הנודלות, ומדובר באקנה בעל שגורם להצטברות של פצעים תת עוריים עמוקים וגבשושיים, שמעבר למראה הלא אסתטי שלהם, הם גם מסבים כאב רב.

תסמינים למחלת האקנה והשפעותיהן:

התסמינים הם פצעונים על פני העור עם ראשים שחורים או לבנים. הפצעונים דלקתיים וכואבים ועלולים להתפתח האזורים שונים בגוף – בפנים, בסנטר, בגב, מעל הישבן, במפשעות ובחזה. כמות הקומודונים (הפצעונים) משתנה מאדם לאדם וגם רמת חומרתם.

כפי שציינו, הסוגים השונים של האקנה מתבטאים בפצעים שונים, כאשר חלקם חמורים יותר, וחלקם פחות. יחד עם זאת חשוב לזכור שמעבר לתסמינים הנראים לעין ולכאב שהם מסבים לעור שלנו, לאקנה יש גם השפעה עצומה על איכות החיים שלנו. לא פעם אנו נמנעים מלהשתתף בפעילויות בעקבות תחושות קשות של חוסר נוחות להיחשף בפני זרים ומחשש להיתקל במבטים. אקנה היא דוגמא למחלה הפוגעת בדבר הכי חשוב לנו ושמייצג את החיצוניות שלנו, הלא זה הפנים שלנו, ובמקביל בעל השלכות עצומות על הפנימיות שלנו. לכן, כאשר מטפלים באקנה, חשוב לטפל לא רק בתסמינים החיצוניים, אלא גם בתסמיני המחלה הפנימיים, הנפש שלנו.

בנוסף, אחת התופעות הנפוצות בקרב אנשים שסובלים או סבלו מאקנה זו הצטלקות של העור. יש סוגים שונים של צלקות, כאשר לסוג המוכר והנפוץ ביותר אנו מכונה "חטטים". כל אדם יש לו סוג עור שונה בעל תהליך הצטלקות שונה, בעוד אצל חלק הפצעים מגלידים ונעלמים לחלוטין, אצל אחרים נשארים צלקות שונות. כפי שציינו, האקנה עלול לגרום לפצעים חמורים ודלקתיים על העור וכאשר הם מגלידים הגוף שלנו מייצר קולגן שתפקידו לאחות בין רקמות העור הפצוע. יחד עם זאת לכל אדם יש רמת קולגן שונה ובפרט כאשר אנו מתבגרים ומזדקנים ורמת הקולגן שלנו יורדת. כך או כך, לטיפולים טבעיים יש את היכולת לא רק לרפא ולהעניק טיפול למחלת האקנה, אלא גם לשקם את העור הפגוע והמצולק.

מהן הסיבות הגורמות לאקנה?

ובכן, יש כמה סיבות להתפרצות של אקנה. בעוד חלקנו סבורים שהאקנה היא מחלת עור שפוגעת רק במתבגרים, קיימים אנשים רבים בגילאי השלושים פלוס הסובלים ממנה גם כן. הנה כמה סיבות שעלולות לגרום לאקנה:

  1. ריבוי תאי עור מתים.
  2. עודף צריכה של לקטוז.
  3. שינויים הורמונליים בזמן המחזור ובתקופת ההיריון.
  4. שימוש בתרופות הגורמות לשינויים הורמונליים.
  5. פעילות הורמונלית מוגברת.

מהן שיטות הטיפול באקנה ולמה חשוב לשלב בהן טיפול טבעי באקנה?

ראשית חשוב להבין שגם כאשר מדובר ברפואה הקונבנציונלית וגם כאשר מדובר בטיפול טבעי באקנה, מדובר בתהליך ארוך הדורש התמדה והקפדה. ברוב המקרים בהם אנשים סובלים מאקנה הם מקבלים טיפול תרופתי כגון תכשירים חיצוניים לעור או אנטיביוטיקה. יחד עם זאת, כאשר מדובר באקנה חמור במיוחד, המטופלים מקבלים טיפול ברואקוטן שהוא טיפול תרופתי מאוד חריף ואגרסיבי לגוף. למרות שזה נחשב לטיפול תרופתי מאוד יעיל יש לו תופעות לוואי קשות כגון אדמומיות, קשיי נשימה, גרד, נפיחות, שלפוחיות, יובש, לחץ בחזה ועוד. בנוסף, הם נדרשים להימנע מחשיפה לשמש ואף עלולים במקרים חמורים לסבול מעלייה בשומנים ופגיעה בכבד. כלומר, כדי לטפל באקנה צריך לעבור תהליך של טיפול רפואי קשה שלא פעם מזיק ומוציא את הגוף מאיזון. ולכן, טיפול טבעי המשלב צמחי מרפא, בא לסייע בטיפול נוסף באקנה אך גם בחיזוק הגוף והמערכת החיסונית

אבחון וטיפול באקנה באמצעות אירידיולוגיה:

באמצעות אבחון אירידיולוגי ניתן לאבחן את סוג האקנה (אקנה הורמונלי בשל הגיל או אקנה הנובע מלחץ נפשי או אקנה הנובע ממזון שומני ולא מאוזן). נכין תפריט מתואם אישי לפי מצב המטופל. בנוסף נתאים תוספים וצמחי מרפא. במידה והבעיה היא רגשית נתאים טיפול של פרחי באך. בכל מקרה נמליץ גם על טיפול קוסמטי. אורך זמן הטיפול במחלה יכול להיות ארוך או קצר וזה משתנה מאדם לאדם. אין לגעת בפצעי אקנה כדי להוציא ולנקות את החלב והמוגלה המצטברת בקומודון, הנגיעות יכולות להשאיר צלקות לכל החיים.

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתבות נוספות באתר

אתם יכולים להרגיש טוב יותר !
התקשרו אלי ואשמח לעזור
יעל בן-חור
מטפלת שרואה אותך

המלצות מטופלים