טיפול טבעי לחיזוק המערכת החיסונית

אין זה סוד כי למערכת חיסונית חיונית וחזקה ישנו תפקיד חשוב ואף מכריע בחוסנו של גופנו ועמידותו בפני מחלות. מטרתה לזהות תאים לא מוכרים מחיידקים ועד לנגיפים, להשמידם ולהשיב את המערכת כולה חזרה לאיזון.

מחקרים מדעיים רבים לאינספור מצביעים על גורמים שונים אשר ביחד ולחוד עלולים להפחית את יעילותה של המערכת החיסונית לרבות: תזונה לקויה, חסרים תזונתיים, הפרעות במעיים, חוסר בשעות שינה, מתחים נפשיים מתמשכים (סטרס), צריכת אלכוהול, הרגלי עישון וצריכת סוכר גבוהה.

כאשר המערכת החיסונית נחלשת, גופנו חשוף יותר למחלות ולזיהומים כאשר הדבר אף יכול להתבטא בתחושת חיוניות נמוכה ותשישות מתמשכת.

האם המערכת החיסונית שלי מוחלשת?

לגופנו דרכים רבות המאותתות לנו על אשר מתרחש בתוכנו.

התסמינים השונים שלהלן, יכולים להצביע על פעילות ירודה של המערכת החיסונית, ולאותת לנו כי מוטב למלא את מצבורי האנרגיה ולהשיב את האיזון הפנימי שהתערער:

  • הידבקויות חוזרות ונשנות
  • תחושת תשישות שאיננה חולפת גם לאחר שנת לילה רציפה
  • זיהומים חוזרים ונשנים
  • פצעים המחלימים באופן איטי והדרגתי יותר

לצד זאת, חשוב לציין מספר היבטים המאפיינים מטופלים ומטופלות הסובלים ממערכת חיסונית חלשה:

  • נטייה למתח נפשי מתמשך
  • הרגלי עישון וצריכת אלכוהול
  • אי הקפדה על תזונה מאוזנת עם רכיבים תזונתיים חיוניים
  • גיל מבוגר
  • משקף עודף

כדור השלג של תזונה לא מאוזנת

הנטורופתיה אמנם משויכת לרפואה המשלימה, אך היא צועדת יד ביד יחד עם הרפואה הקונבנציונלית. מחקרים רבים מצביעים על תרומתה הניכרת של תזונה מאוזנת לחיזוקה של המערכת החיסונית ולקידום אורח חיים בריא וחיוני הרבה יותר.

כאשר איננו מקפידים על תזונה המותאמת לצורכי גופנו, הרי שמדובר בכדור שלג שהולך ומתעצם. החסרים התזונתיים רק הולכים וגדלים, ועמם גם מופיעות סוגיות בריאותיות שונות, חלקן מידיות וחלקן הדרגתיות.

מחסור באבץ לשם הדוגמה, ידוע כגורם עיקרי המעורר רגישות גבוהה יותר לווירוסים וזיהומים שונים.

דוגמה נוספת ניכרת באי-הקפדה על מזונות העשירים בפחמימות מורכבות. פחמימות מורכבות משפיעות לטובה על נוכחותם של חיידקי המעיים הטובים. פעילות תקינה ונכונה של מערכת העיכול, מאפשרת לספוג את הרכיבים התזונתיים החשובים, ולספק לגופנו את הוויטמינים והמינרלים החיוניים לו.

טיפול נטורופתי לחיזוק המערכת החיסונית

בטיפול טבעי לחיזוק המערכת החיסונית, הקו המנחה אותנו הוא איננו רכיב תזונתי אחד או שניים העונים על צורכי הגוף, כי אם בתצרף של מזונות שונים אשר יחדיו מעניקים מעטפת מלאה וכוללת.

לשם הדוגמה, תזונה של מזונות פרוביוטיים שונים בהחלט יכולה לסייע למערכת העיכול ולשפר את בריאותנו. אולם מנגד, אדם הצורך מזונות חלביים באופן תכוף מדי, ושגופו מגיב בדלקתיות חוזרת ונשנית, למעשה 'שם לגופו רגל'.

השילוב שבין רכיבים תזונתיים שונים יחדיו, הוא זה הסולל את דרכנו אל עבר אורח חיים בריא יותר וחיוני הרבה יותר.

אבחון אירידיולוגי לטיפול טבעי במערכת החיסונית

אחד מן העקרונות החשובים ביותר של הנטורופתיה, טמון בכך שיש לה תשובות לכל אחד ואחת, ושהתשובות משתנות בין אדם לאדם באופן כמעט מוחלט.

אלו יכולים להיות בני זוג המקיימים את אותו אורח חיים בדיוק, חיים תחת אותה קורת גג, אולם כל אחד מהם יקבל ממני תפריט תזונתי שונה והנחיות שונות. אלו יכולים להיות אפילו אחים ואחיות, ואילו התפריט התזונתי יהיה שונה בתכלית.

אדם אחד עשוי להזדקק לטיפול המתמקד בשיפור תפקוד דרכי העיכול, ומנגד אדם אחר שרוי במתח נפשי מתמשך ולכן הטיפול עשוי למקד את הרכיבים התזונתיים בהרפיה וקידום אורח חיים שליו יותר.

כדי לענות על שאלה זו אני עורכת 2 בדיקות מקדימות:

תשאול מקדים

התשאול איננו מסתכם במספר דקות, ולרוב אורך אפילו כשעה שלמה.

זהו תשאול מעמיק שמטרתנו בו היא שאכיר את אורח חייכם, אכיר אתכם, את ההרגלים החיוביים והשליליים, את התחושות והתסמינים המלווים אתכם.

אילו מזונות אתם צורכים, ממוצע שעות השינה ועד לפרטים הקטנים.

אבחון אירידיולוגי

עוד טרם הצגתי את עצמי, שמי יעל בן-חור, אני מטפלת ברפואה משלימה בעלת הסמכה לאבחון אירידיולוגי, נטורופתית מוסמכת, קינסיולוגית ומטפלת באמצעות פרחי באך.

אירידיולוגיה היא שיטת אבחון המבוססת על סקירתן של קשתיות העיניים. אבחון דרך העין אני נוהגת לתאר כמעין סקירה של דו"ח מפורט ובו גופנו מונה את הסוגיות השונות מולן הוא מתמודד. ניתן לזהות מחלות עבר, מחלות קיימות ועד סוגיות בריאותיות עתידיות המתהוות.

דרך האבחון, אני לומדת להכיר את צרכיו של הגוף ואת המערכות הזקוקות לחיזוק בדמות תזונה מאוזנת ומוקפדת וצמחי מרפא אשר יחזקו ויתמכו בתהליך.

האם ניתן לקבל תפריט תזונתי למערכת החיסונית ללא אבחון אירידיולוגי?

אבחון אירידיולוגי הוא איננו הכרח, וניתן להסתמך על התשאול המקדים. ישנם גם נטורופתים ונטורופתיות שאינם מוסמכים לאבחון אירידיולוגי, ותשאול מעמיק הוא למעשה הכלי העיקרי למתן הטיפול.

האירידיולוגיה היא כלי עזר עבורי, טכניקת אבחון נפוצה ויעילה המאפשרת למקד את הטיפול ואת יעילותו. הוא אמנם איננו הכרח, אך אני ממליצה עליו בחום.

האם מדובר בכמה מפגשים?

לרוב מדובר במפגש אחד בו אנו בונים תפריט, ולאחריו עורכים שיחות טלפוניות בתדירות המשתנה לפי צורכי המטופל או המטופלת.

במרבית המקרים, השיפור ניכר בתוך זמן קצר, ואין צורך בהגעה למפגשים נוספים למעט התעדכנות טלפונית.

התייעצו איתי

בכל שאלה והתייעצות בנושא טיפול טבעי לחיזוק המערכת החיסונית, אני מזמינה אתכם ואתכן להשאיר לי פניה באתר, לכתוב לי בוואטסאפ או ליצור עמי קשר טלפוני.

בנוסף, ניתן לתאר לי את הסוגיה הבריאותית בטופס יצירת הקשר.

מאחלת בריאות איתנה,
יעל בן-חור

התייעצו עם יעל

התייעצו איתי בכל שאלה

אני מזמינה אתכם/ן להתייעץ איתי:

עשוי לעניין אתכם:

טיפול בכאבי בטן

כאבי בטן לא מוסברים יכולים לפגום באורח חיינו, להוות מטרד של ממש ומקור לתסכול מתמשך. מטופלים רבים המבקשים לבחון אלטרנטיבות טיפוליות טבעיות, ניגשים לכך לאחר

להמשך קריאה »

דיקור אוזן

לגופנו ישנן דרכים משלו לדבר עמנו. לרוב השיחות שלנו עמו 'עוברות מתחת לרדאר', וזאת כמובן בעתות של בריאות. אולם כאשר האיזון הפנימי מופר, אז המערכת

להמשך קריאה »

טיפול בבחילות

במרבית המקרים לבחילות מתלווה אי נחת בבטן, ולעתים אף ממש כאב מובהק. אולם גם אם הבחילה היא זו הנוכחת יותר מן הכאב, הרי שהיא משפיעה

להמשך קריאה »

פרחי באך להרגעה

בחיי היום יום אנו חשופים למגוון רחב של גורמי מתח שונים; חלקם סביבתיים-חיצוניים כגון ריבוי משימות ומטלות בעבודה או בלימודים, סביבת עבודה שאיננה נעימה לנו

להמשך קריאה »

טיפולים נפוצים: