על אף תפיסתנו את הלחץ הנפשי כדבר מה לא טוב, הרי שהוא חיוני לתפקודנו, ובימים עברו הם שירתו את אבות אבותינו נאמנה כאשר הם נדרשו להתמודד עם מצבים מאיימים דוגמת בעל חיים טורף או פגעי מזג אוויר.

לחץ נפשי מדרבן אותנו לסיים משימות בעבודה, והוא מאפשר לנו להספיק דברים או לתפקד ברגעים לא פשוטים ומאתגרים.

אם בחרתי כה לשבח את המתח הנפשי, אז מדוע אם בכלל שנחפש אחר טיפול טבעי בסטרס?

סטרס טיפול טבעי – מה הוא בעצם?

סטרס הוא תוצר של לחץ נפשי, אך אין הם זהים זה לזה.

אם נחזור לדוגמת האדם הקדמון, אז הרי שהוא התמודד עם בעל חיים טורף באותו הרגע ולאחר מכן אותו תרחיש אימים חלף. רמות המתח הנפשי ירדו, ואפשר להמשיך בשגרה.

במציאות המודרנית של ימינו, איננו חשופים לגורמים המאיימים על חיינו או על בריאותנו, אך המוח שלנו איך נגיד… הוא כבר חושב אחרת.

אמנם התפתחנו לא מעט לאורכם של עשרות אלפי שנים, אולם במוחנו נותרו שרידים הישרדותיים שמוכרים למרביתנו בתור תגובת "הילחם או ברח". או שאנחנו תוקפים, או שאנחנו בורחים או שאנחנו קופאים במקום כיוון שהגוף רוצה שנעמיד פני מתים.

המוח שלנו לא יודע לתרגם את הבחינה הקרבה באוניברסיטה כבחינה מלחיצה. מבחינתו מדובר בגורם שמאיים על חיינו וכך המערכת הסימפטתית נכנסת לפעולה. קצב הלב עולה ואיתו לחץ הדם, הלב מזרים את הדם בעיקר לגפיים ולידיים כדי להתמודד עם האיום ופחות למערכת העיכול ולמוח, השרירים הופכים לקפוצים ומתוחים, והנה אנחנו ערוכים אל הקרב.

ועכשיו הפכו את התגובה הזאת לשגרה – אנחנו מתוחים מן העבודה, אנחנו מתוחים מן המשימות הבלתי פוסקות, מן הסידורים, הילדים, חשבונות ושלל מחשבות שמפליגות אל מחוזות שונים. המתח הנפשי פשוט לא פוסק, וההתמודדות הופכת ליומיומית.

כאן מתחיל הסטרס ששוכן בגופנו לאורך זמן רב, ושעלול להוביל לשורה של תסמינים פיזיים ומנטליים, ואף למחלות בפועל.

איך הסטרס משפיע על גופנו?

מתח נפשי מפעיל שורה של מנגנונים שונים. מטרתם היא טובה, אך כאשר מדובר בסטרס מתמשך, הרי שאנו חשופים לפוטנציאל של נזק בריאותי, ואז בהחלט יש מקום לחיפוש אחר טיפול טבעי בסטרס שיקל עלינו ויאפשר לנו לבצע מעין "ריסטרט" למערכות:

בנוסף לכך, מחקרים שונים קושרים את הסטרס עם הופעתה של מחלת הפיברומיאלגיה, נשירת שיער, כאבי בטן, אולקוס וכאבי עצמות.

כיצד ניתן לטפל בסטרס באופן טבעי?

מאמר שכזה וודאי שרק העלה את רמות הסטרס. אך הבשורה החיובית היא שיש ואפשר לטפל בזה.

לסטרס טיפול טבעי שנוגע בכל מערכות הגוף, ומאפשר לנו לגבש אורח חיים איכותי יותר ושליו ונינוח הרבה יותר.

ספורט

לפני שאדבר על מהות השירות שלי, הרי שאני תמיד ממליצה לכל מי שמתייעץ איתי על התרופה הטבעית והיעילה ביותר.

ספורט הוכח מדעית כבעל תרומה ישירה להפחתת רמות המתח הנפשי. די בכך שנעשה טיול רגלי קצרצר (אפילו לא ריצה), כדי שנוכל להפחית את רמותיו של הקורטיזול (הורמון ש"זכה" לשם הורמון הלחץ) ושנמצא כבעל השפעה ישירה על חלק מן התופעות שאנו חווים לאורכו של סטרס מתמשך.

בנוסף, פעילות גופנית ולא קלה ביותר, יכולה להעלות את רמת האנדורפינים המופרשים ממוחנו, ושמשפיעים לטובה בדמות תחושת אופוריה, אלחוש כאבים ותחושת רוגע.

מדיטציה

ושוב, רגע לפני שניגע בתוספי תזונה טבעיים ובשיטות נוספות, הרי שישנה עוד תרופה שטמונה ממש בתוך הגוף של כל אחד ואחת מאתנו.

קשה מאוד להסביר על מדיטציה על רגל אחת, אך אפשר לומר זאת כך:

אנחנו יושבים בבית וטרודים במחשבות על מה היה בעבודה, מה יהיה, ומה נעשה. המחשבות הללו למעשה לא נוגעות למצבנו הנוכחי – אנחנו בביתנו. מדיטציה נועדה כדי לאפשר לנו למצוא עוגן שיחבר אותנו חזרה אל ההווה.

איך עושים זאת בפועל? שבו על כיסא נוח או ספה, עצמו את עיניכם, קחו שאיפה עמוקה והרגישו כיצד האוויר נכנס אל תוך הריאות. הרגישו כיצד בית החזה עולה. עתה נשפו באיטיות את האוויר החוצה. הרגישו כיצד הוא יוצא חם יותר וכיצד בית החזה יורד.

התחושות הפיזיות הללו עיגנו אתכם בתוך ההווה. במקום שחשבתם על מה היה ומה יהיה, התרכזתם במשהו שקורה כעת, דבר מה ניטרלי שאיננו חיובי או שלילי.

מחקרים רבים הוכיחו שלתרגול מדיטציה ישנה השפעה עמוקה על מוחנו, ולכן מומלץ לתרגל מדי יום. נסו לעשות זאת 2 דקות, 5 דקות ואט אט הגיעו ל-20 דקות של תרגול.

תזונה

וכאן כבר אני נכנסת לפעולה.

שמי יעל בן-חור, אני מטפלת ברפואה משלימה, הרבליסטית (כלל התוספים נרקחים על-ידי בלבד), מאבחנת באמצעות אירידיולוגיה וכן מבצעת אבחון עם קינסיולוגיה.

התזונה שתתאים לסטרס משתנה מאדם לאדם, ולאחר אני עורכת אבחון אירידיולוגי מקדים שיעזור לי להתוות עבורכם את התמהיל הטיפולי הנכון.

דוגמה כללית לתזונה יעילה בסטרס היא: הקפדה על שתיית מים מספקת, צריכת דגנים מלאים, צריכה מספקת של מזונות הכוללים מגנזיום ואשלגן דוגמת שקדים, וכן צריכת מזונות הכוללים כמות גבוהה של נוגדי חמצון דוגמת גמבות, תפוזים, בננות ועוד.

אבחון אירידיולוגי הוא למעשה אבחון בגלגל העין, כשהמשמעות היא שאני סוקרת באמצעות מכשור מיוחד את הקשתית של העין, ומחפשת אחר הגורמים השונים שהובילו להיווצרותו של הסטרס.

דבר זה מוביל אותי לתחום הטיפולי הבא.

טיפול בתוספים תזונתיים

ישנם סוגים רבים של צמחי מרפא שיכולים לעשות פלאים בהפחתת רמות המתח, והשריית תחושת נינוחות ושלווה.

בעוד שמדיטציה וספורט תקפות לגבי כולם, הרי שבצמחי מרפא צריך למצוא את הדרך להתאים אותם באופן מדויק לגופנו.

אנחנו יכולים למצוא ברשת לא מעט אפשרויות של צמחי מרפא מומלצים, אך לעתים ישנם מטופלים שמספיק עבורם שילוב של שני צמחים בלבד והרי שהם יעשו את העבודה.

לייעוץ ראשוני צרו עמי קשר

סטרס הוא לא גורל שנכפה עלינו, ויש לנו את האפשרות לבחור אחרת. לבירורים על טיפול טבעי בסטרס ומתח נפשי, אשמח לשוחח אתכם בטלפון ולהבין יותר על תחושותיכם.

ניתן ליצור עמי קשר טלפוני, או להשאיר פניה לקבלת שיחה חוזרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *