פסוריאזיס (בעברית ספחת), הינה מחלה עור חשוכת מרפא, כאשר הדרך לטפל בה היא מניעתית וכן לצורך הקלה והפחתה משמעותית של התסמינים.

מחקרים רבים שנערכו אודות הפסוריאזיס מצאו שלחולים רבים יש קשר גנטי בו הספחת עוברת בתורשה. כמו כן, מחקרים שונים מצאו קשר הדוק בין פעילות לקויה של מערכת החיסון וכן חשיפה למצבי קיצון שעוררו מתח נפשי גבוה וכן סטרס מתמשך.

דרכי טיפול טבעיות בפסוריאזיס

הגישה הטבעית לטיפול במחלה היא איננה חדשה, ולמעשה גם קופות החולים מעודדות טיפולים שונים שמטרתם הן מניעתיות.

ישנן תרופות שונות בהן נהוג להשתמש ברפואה המערבית לצורך טיפול במחלה וביניהן: מתותרקסט, ניאוטיגסון, ציקלוספורין.

מבלי לפקפק ביעילותן כלל (אין כל מניעה בין שילוב בטיפולי רפואה מערבית לבין טיפולי רפואה אלטרנטיבית-טבעית), תרופות שכאלו דורשות מעקב שכן הן עלולות להוביל לנזקים בכבד. כמו כן, תופעות הלוואי של תרופות דוגמת אלו, עלולות להיות קשות ולהתבטא ברגישות גבוהה בעור, יובש קיצוני וכן שומניות בדם.

ישנו עוד מנעד רחב של תרופות בהן הרפואה המערבית משתמשת, אך קצרה היריעה מלכלול את כולן, שכן כאן המטרה היא להתבסס על הטיפול הטבעי בלבד.

מה קורה לעור כשיש פסוריאזיס?

לאנשים הסובלים מפסוריזיס, עור רגיש המתבטא בפצעים דלקתיים מפושטים או לחילופין מרוכזים באזורים מסוימים בעור.

לעתים יהיה מדובר בקשקשים אפורים, ולעתים אף בפצעים חשופים וכואבים. עיקר האזורים שבהן מתפרצת הספחת הינם: הפדחת, אזור המפרקים דוגמת מרפקים וברכיים, אזור בית החזה, גב, בטן וכן לעתים גם באיברי המין.

הפצעים עלולים לכאוב, אך לרוב יהיו מגרדים נורא ולפיכך יובילו לפציעות חוזרות ונשנות.

המחלה עצמה נגרמת כתוצאה מהפעלתם של תאים בעור שנועדו להגן על הגוף. בתהליך לא מבוקר, הולכים ומצטברים תאים חדשים נוספים על שכבת העור העליונה, וכך נוצרות שכבות עודפות על העור המתבטאות בגרד וכן פצעים דלקתיים.

טיפול טבעי בפסוריאזיס עם צמחי מרפא

לאור העובדה שמדובר במחלה חשוכת מרפא, לפסוריאזיס טיפול טבעי שמתמקד במניעה דרך אורח חיים בריא, נטילת צמחי מרפא, תוספים וכן תפריט תזונתי מותאם אישית.

בגורם התורשתי לא ניתן להילחם, אולם בגורמים חיצוניים דוגמת לחץ נפשי מתמשך וכן עישון, בהחלט ניתן לפעול כדי לנסות לצמצם.

הפחתת גורמי המתח, הימנעות וגמילה מסיגריות וכן הפחתה משמעותית בצריכת האלכוהול הידוע ככזה הפוגע בפעילות הכבד, הינם קריטיים ומהותיים להצלחת הטיפול.

אבחון מוקפד

על אף שאתם מגיעים כבר עם אבחנה רפואית ביד, תבוצע אבחנה נוספת באמצעות שיטה הנקראת אירידיולוגיה.

האירידיולוגיה היא טכניקת אבחון הסוקרת באופן מעמיק ודקדקני את קרניות העיניים. תפיסתה של האירידיולוגיה היא שעינינו הן דו"ח מפורט המעיד על התהליכים המתרחשים בגופנו לרבות חוסר הרמוניה בגוף, הצטברות רעלנים ועוד.

דרך אבחון בגלגל העין, אוכל להבין את הגורמים שהובילו להתפרצותה של המחלה. בעוד שמטרת התרופות הקונבנציונליות היא לטפל בתסמינים וכן להפחית את המדדים המובילים למחלה, הרי שמטרת הטיפול הטבעי היא להבין את שורש הבעיה ולטפל במחלה מן היסוד.

הפצעים הם למעשה תסמין דרכו הגוף מאותת על דבר מה שאיננו מתקיים כשורה בתוכו. בדיוק כמו שכאב ראש יכול לנבוע מעייפות, ובדיוק כפי שאלרגיה בעור יכולה לנבוע ממזון מסוים שפוגע בנו.

בניית תכנית טיפול בצמחי מרפא

צמחי מרפא לרוב אינם ניתנים באופן פרטני, והם מוגשים כתוספים תזונתיים עם מרקחות המשלבות בין מספר צמחים.

בהילה בטבע, כלל התוספים התזונתיים נרקחים באופן פרטי על-ידינו ומשווקים באופן בלעדי על-ידי הילה בטבע. הקליניקה שלנו וכן החנות לצמחי מרפא, מנוהלת על-ידי יעל בן-חור, נטורופתית, קינסיולוגית, אירידיולוגיה ומטפלת ברפואה משלימה.

חשוב לציין: כל מקרה הוא לגופו. אמנם התסמינים של המחלה הם זהים או דומים בין מטופלים שונים, אולם התהליכים המתקיימים בגופם, וכן הצורך של הגוף באיזון והשבת ההרמוניה הפנימית משתנים. על-כן, התכנית היא איננה שרירותית ומותאמת בהתאם לאבחון האירידיולוגי שמבוצע.

ויטמינים ומינרלים – במקרים רבים, יתגלו חסרים תזונתיים שונים אותם חשוב להחזיר אל המאגרים דוגמת: ויטמין A ברמה ירודה, ויטמין D וכן מינרל האבץ.

פעילות הכבד – לצד תוספים אלו, חשוב לרתום צמחי מרפא המעודדים את ניקוי הכבד, הפרשתם של רעלנים וסילוקם באופן מוגבר מן הגוף.

טיפול מקומי – כמו כן, ישנן מרקחות מצמחי מרפא המסייעות בשיכוך הפצעים וכן בטיפול בתסמינים. עד כמה שנרצה לטפל בשורש הבעיה, הרי שחשוב לאפשר שיקום של העור ותחושת הקלה ככל הניתן. המרקחות מוענקות באופן אישי ובהתאם לאבחון שייערך אצלנו בקליניקה.

פעילות מערכת החיסון – לטיפול יירתמו צמחי מרפא המסייעים בשיפור פעילותה של מערכת החיסון וחיזוקה.

נפש האדם – ישנם צמחי מרפא הפועלים על מערכת העצבים, ומסייעים להשגת שלווה ורוגע. לעתים, כבר מן הירידה במפלס המתח והחרדה, הרי שנחוש בהקלה משמעותית בתסמיני הפסוריאזיס.

מערכת העיכול – כמו כן, יירתמו צמחי מרפא שונים ותוספים תזונתיים עם פרוביוטיקה, אשר יסייעו בייעול פעילות מערכת העיכול ובחיזוק החיידקים הטובים.

תזונה לפסוריאזיס

כמו מחלות וסוגיות בריאותיות רבות אחרות, גם כאן, לפסוריאזיס טיפול טבעי המתבסס בחלקו על תזונה (חלק ניכר אף יש לומר).

מה שאנחנו אוכלים זה מה שאנחנו מקבלים, זו אמירה מאוד נפוצה, אפילו קצת קלישאתית, אך מאוד נכונה.
זכרו שהמחלה מושפעת מתפקודו של הכבד (דוגמת צריכת אלכוהול) וכן מתפקודם של המעיים.

כחלק מן הטיפול, יורכב עבורכם תפריט תזונתי מקיף שמטרתו תהיה להפחית את הישנותה של המחלה ולהקל משמעותית בחומרתם של הפצעים והנגעים.

בין היתר מומלץ להרבות בשתיית מים באופן תכוף, להמעיט בשימוש במלח ובסוכרים פשוטים, להוציא מן התפריט את הקמחים הלבנים ולהרבות בפחמימות מורכבות ואורז מלא, להרבות בריקות ובעיקר בירקות שונים הכוללים עלים ירוקים (אשר מועילים לפעילות המעיים).

התייעצו עמי

שמי יעל בן-חור, בעלת הקליניקה של הילה בטבע.

במקצועי אני פוגשת במגוון רחב של מחלות וסוגיות בריאותיות שונות. כמעט שכל המטופלים כבר עשו ניסיונות רבים וחוזרים למציאת מזור למחלתם דרך הרפואה המערבית הקונבנציונלית ונואשו.

אני אומרת, לא לוותר על רפואה קונבנציונלית, אך בהחלט לשלב את האיזון עם הפתרונות שיש לטבע להציע.
אורח החיים המודרני, מזונות מעובדים ותעשייתיים וכן הרגלים שליליים שיכולים לנבוע ממצבי לחץ או סתם מנהגים שהשתרשו – כל אלו משפיעים עלינו מעבר לכל שעור.

לאורך שנותיי כמטפלת ברפואה משלימה, סייעתי ואני מסייעת למגוון סוגיות בריאותיות. אשמח לסייע גם לכם.

לפרטים נוספים השאירו לי פנייה באתר או צרו עמי קשר טלפוני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *