נשים רבות חוות כאבי מחזור בדרגות שונות. אצל חלקנו הכאבים מורגשים בעיקר בשבוע שטרם התחלת הווסת ואצל אחרות שיאם של הכאבים מגיע במהלכו. הכאב לכשעצמו הוא טבעי, וכמובן שלמעט מקרים רפואיים מאוד פרטניים, אין בו כל חשש או איתות לדבר מה שאיננו פועל כשורה בגופנו.

אולם תופעה שעמה רבות מתמודדות היא הינה כאבים עזים שיכולים לעתים אף להשבית אותנו או לכל הפחות לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים.

רגע לפני שנדון בטיפול טבעי בכאבי מחזור – מדוע הם נגרמים?

כאבים המתלווים לווסת הם תופעה שגורה למדי, וכה מקובלת עד שמרביתנו לא תוהות כלל על מקורם. אם כך, מה מוביל להופעתם של הכאבים? ומדוע אצל חלקנו מדובר בכאבים חזק יותר?

בשפה הרפואית הם מכונים דיסמנוריאה, והם יכולים להופיע בטרם התחלת הדימום או במהלכו, כאשר הם מתרכזים בעיקר בבטן התחתונה.

הכאבים הם למעשה עוויתות באזור הבטן, והם נוצרים עקב תהליך הביוץ. עקב תהליכים פיזיולוגיים המתרחשים בעקבות המחזור, מופרש חומר בשם פרוסטגלנדינים, וכאשר הפרשתו מתגברת, אזי שרירי הרחם מתכווצים. זהו חלק טבעי של המחזור כיוון שכיווץ שרירי הרחם מוביל בסופו של דבר לנשילתה של הרירית, מה שמתבטא אצלנו בדימום.

אז האם עלי לקבל את הגורל?

חשוב מאוד לציין כי כאבי מחזור קשים לא תמיד מצביעים על בעיה רפואית קשה, אך אל לנו לנחש. לעתים, כאבים אכן מאותתים על דבר מה שלא פועל כשורה בגופנו. לצד רפואה משלימה וטיפול טבעי בכאבי מחזור, בהם נדון מיד, אני תמיד ממליצה על היוועצות במקביל עם רופא המשפחה.

בחלק מן המקרים, כאבי מחזור יכולים להתעצם ולהתחזק לאור היווצרותם של תהליכים דלקתיים שונים באגן וכן סיבוכים וסוגיות רפואיות המתרחשים ברחם. כמובן שכל מקרה הוא לגופו, אך השורה התחתונה היא תמיד לגשת ולהיבדק.

תופעות המתלוות לכאבי מחזור

לצדם של הכאבים כתוצאה מן הווסת, נשים יכולות לחוות גם תסמינים נוספים לרבות: כאבי ראש, כאבים באזור הירכיים, כאבים בגב התחתון, בחילות ועתים אף הקאות, תחושת עייפות כבדה כתוצאה מן הדימום ולעתים אף תחושת טשטוש ניכרת בדומה לנפילת סוכר.

אם ניקח את השקלול של כאבי ווסת עזים, יחד עם התסמינים הנלווים האפשריים ולכל זה גם את חוסר האיזון ההורמונלי שמתלווה לתהליך, הרי שרבות חשות מצוקה קשה לנוכח החוויה המטלטלת מדי חודש בחודשו.

טיפול טבעי בכאבי מחזור

בכללותם, ישנם 4 סוגים שונים של כאבי מחזור שנובעים מתופעות פיזיולוגיות ונפשיות שונות.

הטיפול הטבעי בכאבי מחזור הרבה פעמים משלב בתוכו איזון הורמונלי יחד עם טיפול בסטרס. חשוב לדעת, שלחץ נפשי, גם אם הוא איננו מורגש ביום יום, עלול לתת את אותותיו בדרכים שונות בגופנו, לרבות כאבים במהלך המחזור.

כדי להבין את מקורו של הכאב, אני עורכת בקליניקה שלי אבחון אירידיולוגי. למי מכן שעוד טרם הכירה את השיטה, מדובר באבחון בגלגל העין (זהו מאמר מקיף שמסביר על הנושא). בכללותו, העין שלנו היא דו"ח מפורט שמגולל את התהליכים שמתרחשים בגופנו. דרך מיפוי הקשתית, ניתן לזהות את מקורותיהן של מחלות שונות. כאבי המחזור מאותתים לנו לא אחת על חוסר איזון בגוף, חוסר איזון שניתן לטפל במספר דרכים.

תוספים תזונתיים

חשוב להבהיר שטיפול באמצעות תוספי תזונה, הוא איננו משהו תבניתי שמתאים לכל אחת ואחת. חלק מן הצורך באבחון פרטני לכל מטופלת, נובע מן הצורך להתאים עבורה את תמהיל הטיפול הנכון ביותר.

בכללותו, וויטמינים המסייעים להתמודדות והפחתה בכאבי המחזור הם ויטמין B6, וכן צמחי מרפא שמביאים לאיזון הורמונלי כמו שיח אברהם מצוי. כחלק מהשפעתו הרפואית, מדובר בצמח מרפא נפלא שמסדיר את האיזון ההורמונלי וכן מסייע לנשים שסובלות ממחזור לא סדיר. לצד זאת, החומר הפעיל שלו הוא משכך כאבים טבעי ומסייע להפחית עוויתות שרירים. אם לא די בכך, הוא גם צמח מרפא נפלא המסייע להפחתת תסמיני דיכאון, דבר המאפשר להפחית מעט את הטלטלה הנפשית שמתלווה לווסת.

כמו כן, נערכו מחקרים רבים שאימתו את תרומתה של חומצת השומן אומגה 3. במחקרים נמצא כי מחסור באומגה 3 עלול להוביל לתופעות שונות לרבות מחזור לא סדיר, כאבי מחזור עצים ואף הפרעות פוריות.

פרחי באך

במקרים מסוימים אני מתאימה את פרחי הבאך, וזאת בעיקר אם הכאבים במחזור באים על רקע של מצבי סטרס ומצבים נפשיים.

בכללותם, פרחי באך הם תורה טיפולית שלמה המבוססת על 38 פרחים מהם אנחנו מפיקים תמציות בצורה מאוד ייחודית. כל פרח יכול לטפל באי-איזון נפשי מסוים, ושילוב ביניהם, יכול להוביל לשיפור ניכר במצבי דיכאון, חוסר אנרגיה, סטרס, חוסר ביטחון עצמי ועוד.

שינוי תזונתי

לכאבי מחזור טיפול טבעי שיכול גם להתבטא באמצעות שינוי בתפריט התזונתי של המטופלת.

הרבה פעמים, הכנה מקדימה שלנו בטרם הופעתם הקבועה של הכאבים, יכולה להוביל לשיפור ניכר. כך לצורך הדוגמה, תזונה לא נכונה הכוללת מזונות מעובדים ומזונות המכילים שומן רווי בכמות גבוהה, עלולים להוביל לכאבי מחזור קשים יותר.

משך הזמן שבו נראה תוצאות

טיפול טבעי בכאבי מחזור הוא תהליך, אך כבר בחודש שלאחריו נתחיל לחוש בהבדלים. לרוב ההבדל הניכר יותר מגיע לאחר כ-3 חודשי טיפול.

המחזור הוא הרבה יותר עדין, פחות תוקפני, זרימת הדם הופכת למתונה יותר ובגדול – עוברים את זה הרבה יותר בקלות.

אם חיפשת טיפול טבעי בכאבי מחזור, אשמח לעמוד לשירותך.

אודותיי

שמי יעל בן-חור, אני מטפלת ברפואה משלימה, מוסמכת באירידיולוגיה, מטפלת בקינסיולוגיה, הרבליסטית ורוקחת צמחי מרפא ותוספים תזונתיים.

את הילה בטבע הקמתי כשילוב שבין חנות תוספים תזונתיים אותם אני רוקחת בעצמי, לבין קליניקה לאבחון.

לכאבי מחזור טיפול טבעי אשר מצריך התאמה אישית מדויקת לכל אחת ואחת. להתייעצות ראשונית, אני מזמינה אותך ליצור איתי קשר או להשאיר לי פנייה באתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *