נזלת אלרגית הינה מחלה כרונית, ולכן היא גם נחשבת עבור רבים לגורם מתסכל שנותר עם מענה חלקי או כזה המסתמך על צריכה עקבית של תרופות.

הנזלת האלרגית כשמה כן היא, והיא נגרמת כתוצאה מתגובת גופו של האדם הלוקה בה אל אלרגנים שונים; בעוד שאצל חלק מן האנשים, הנזלת תיגרם כתוצאה מחשיפה לאבק ובאופן מדויק יותר קרדית האבק, הרי שאחרים יסבלו מנזלת אלרגית עונתית בעיקר בעונות המעבר.

כל מקרה הוא לגופו, ועל-כן כך גם ההתייחסות הטיפולית צריכה להתמקד במה שהגוף מבקש מאתנו.

על מה מתבסס טיפול טבעי בנזלת אלרגית?

ראשית כל והכי חשוב – קשיבות לגוף והבנה של מקור הבעיה.

מבלי לפקפק ביעילותה של הרפואה המערבית, ויש לה חשיבות מכרעת באיכות חיינו, הרי שבפעמים רבות היא מספקת מענה שמטרתו להפחית את חומרת התסמינים.

במקרה של נזלת אלרגית, הרי שזהו הטיפול הנכון שכן מדובר במחלה כרונית שאין לה כל פתרון ממשי שיעלים אותה לחלוטין.

ועם זאת, הרפואה המשלימה כן שמה לה למטרה להביא לריפוי שורש הבעיה. דרך אבחון אישי, ניתן טיפול המותאם לגופנו, כזה הכולל צמחי מרפא ותוספים תזונתיים אשר יענו על מחסור וחוסר הרמוניה פנימית בגוף, כזה הכולל תפריט אישי וכן שינוי אורחות חיים.

אך לפני שנעמיק אל תוך הטיפול הטבעי בנזלת כרונית, בואו נכיר לרגע את התופעה לעומקה.

מהי נזלת אלרגית?

בניגוד לנזלת שנגרמת כתוצאה ממחלה חיידקית או וויראלית, הרי שנזלת אלרגית מתאפיינת בנראות שקופה וכן צמיגותה היא פחותה עד מימית.

בנוסף, בשונה מן הנזלת הנגרמת כתוצאה ממחלה זמנית, הרי שלנזלת אלרגית עלולים להתלוות תסמינים נוספים לרבות: גירוי בעיניים, דלקות עיניים ותחושות של גרד באזור האוזניים והגרון.

ועם זאת, הגורמים לקיומה דומים במידה רבה לאלו של מחלה ויראלית או חיידקית; הנזלת היא דרכו של הגוף בכלל ומערכת החיסון בפרט, לסלק החוצה את הגורמים המזיקים השונים. במקרה הזה, אלרגנים עושים את דרכם אל רירית האף ומעוררים את ייצורם של נוגדנים בשם lgE. בתגובת שרשרת, נוגדנים אלו מפעילים ומגרים את מערכת החיסון, דבר אשר מוביל להפרשתם של היסטמינים המתבטאים בין היתר בנזלת.

עד כמה נזלת אלרגית יכולה להיות חמורה?

כשם שגופו של כל אחד ואחת מאתנו מגיב לאלרגנים שונים, כך גם מידת עוצמת התגובה משתנה מאדם לאדם.
יהיה מי שיגיב באופן מידי ובלתי נשלט עם נזלת מימית ועיטושים חוזרים ונשנים. מנגד, יהיה מי שיחוש בעיקר גירוי בעיניים וגודש חלקי באף.

יהיו גם מי שיחושו אי-נוחות כללית, גודש, עיטושים וגרד באזור הגרון והאוזניים.

כמו כן, יהיו גם מי שנזלת אלרגית תהיה רק חלק ממכלול של תסמינים שונים המבטאים את רגישותו של הגוף דוגמת: גירויים בעור, כאבי ראש, תחושת עייפות שלא חולפת לאחר מנוחה ועוד.

גישות טיפול טבעיות בנזלת אלרגית

הרפואה המערבית יכולה לספק אבחנה מדויקת של האלרגנים המשפיעים על גופנו וכן היא מטפלת בנזלת אלרגית בדמות תרופות המפחיתות את התסמינים. הרפואה הטבעית עושה דבר דומה וגם היא משתמשת בתכשירים שונים שמטרתם להקל על האדם הסובל מן המחלה.

ועם זאת, חשוב להסביר גם את הנחת היסוד שמלווה את הטיפול הטבעי, והיא לאתר את שורש הבעיה. אין המשמעות היא רק לאתר את האלרגן שמפעיל את המערכת החיסונית, כי אם את חוסר האיזון בגוף אשר גורם לרגישות הגבוהה שלו ולתגובה החריפה.

אחד מן המוקדים העיקריים שבהם יש לשים את הדגש הוא אזור המעיים אשר יכול להוות קרקע פורייה למצבורים של רעלנים שונים. לעתים, כאשר קיים חוסר איזון כללי בגוף, הדבר יכול להתבטא גם בתגובות אלרגיות חריפות יותר ובתחושת תשישות כללית.

אבחון באמצעות אירידיולוגיה

מערכת העיכול היא רק גורם אחד שעליו מוטב לשים את הדגש, ואליה מצטרף גם הכבד שצובר רעלנים רבים.
אחת מן השיטות העיקריות אותה אני רותמת לצדי בקליניקה שלי, היא אירידיולוגיה. מדובר בטכניקה המתבססת על אבחון דרך גלגל העין.

ככלל, העין היא דו"ח מפורט אשר יכול לספק לנו תמונת מצב מפורטת של האיברים השונים בגוף. כל קו, כל נקודה אשר על הקשתית, כולם ככולם סימנים אשר יכולים לאפשר לנו לצלול אל תוך הגוף ולהבין את מצבו.
מטרתה של שיטת אבחון זו היא לאתר את הגורמים השונים שמחלישים את גופנו ושמחריפים את מידת התגובה האלרגנית של הגוף.

צמחי מרפא ותוספים לנזלת אלרגית

עתה לאחר שהבנו שהטיפול מתרכז בשתי חזיתות: האחת הקלה על תסמיני האלרגיה והשנייה חיזוקו הכללי של הגוף, להלן מספר צמחי מרפא פופולריים בהם נוכל להסתייע.

חשוב לציין: טיפול טבעי בנזלת אלרגית הוא איננו שרירותי, והוא משתנה בין מטופל למטופל. יש לראות במאמר זה כמידע כללי, אולם לא כטיפול מכוון מטרה. לשם כך מומלץ להיבדק על-ידי מטפלים המוסמכים ברפואה משלימה בכלל וכן נטורופתיה בפרט.

ספרי מלח (איננו נחשב לתוסף, אך אמצעי טיפול טבעי)

תרסיס שאותו ניתן גם לרכוש בקופות החולים ובמחירים נוחים. מדובר בתרסיס שמאפשר לצמצם ולהוריד באופן משמעותי את הגודש באף וכן לייבש את הריריות.

חשוב לציין שישנם תרסיסים שאינם טבעיים ויש עליהם התוויות נגד משימוש תכוף.

אלור X

זהו קומפלקס צמחי מרפא שנרקח באופן אישי בבית הילה בטבע. הוא מורכב בין היתר מאכינצאה קיפדונית המסייעת לחיזוק מערכת החיסון וכן נחשבת לנוגדן אלרגיה טבעי עוצמתי.

תוסף זה יעיל הן לחיזוק הגוף והן לטיפול בגירויים בעור אשר יכולים להיגרם כתוצאה מתגובה אלרגית. בנוסף הוא מסייע בניקוי רעלנים מן הגוף.

אלרגי אוף

קומפלקס צמחי מרפא נוסף הנרקח בהילה בטבע הוא אלרגי אוף שכולל אף הוא אכניצאה, לצדה קלנדולה, סמבוק שחור, סרפד, קמומיל ויופריזה.

תוסף זה מסייע למצבי אלרגיה עורית ונשימתית, ועשוי בהחלט לסייע הפחתתה של התגובה האלרגית לרבות גודש באף, נזלת שקופה, גירוי עייני ותחושת קשיים בנשימה.

גיבוש תפריט תזונתי

לצדם של תוספים תזונתיים, חשוב לגבש תפריט שאיננו מעורר את הגודש והליחה.

גם כאן, כל תפריט צריך לקבל התאמה אישית למטופל או המטופלת, אך בהחלט ניתן למנות בראש ובראשונה מוצרים חלביים שונים הידועים כמעוררי ליחה.

קבלת ייעוץ מבית הילה בטבע

הילה בטבע נוסדה על-ידי יעל בן-חור, מטפלת ברפואה משלימה, אירידיולוגית, נטורפתית והרבליסטית.

אשמח להעניק לכם אבחון אירידיולוגי אישי וכן טיפול המותאם במדויק לצורכי גופכם. דרך חיזוקו הכללי של הגוף ובאמצעות טיפול נקודתי בתסמינים, גם אתם תוכלו ליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר ונטולה, ככל הניתן, מנזלת אלרגית ותסמיני אלרגיה נוספים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *