טיפול בקנדידה

נתחיל מן העובדה הפשוטה שפטריית הקנדידה שוכנת בגופו של כל אחד ואחת מאתנו, ולרוב בדו-קיום מעורר השראה.

אך אם כבר הבנתם את הקונטקסט שמתחבא כאן בין השורות, הרי שלעתים ייתכן שדו-הקיום יופר, ויחד עמו יחלו שורה של תופעות בריאותיות שונות.

אבחון וטיפול בקנדידה

רגע לפני שנקפוץ אל המים העמוקים, חשוב שנענה על שאלה כללית יותר: מהי פטריית הקנדידה? ואם היא שוכנת בגופנו כדרך קבע, מדוע שתזיק לנו אם בכלל?

הקנדידה הינה פטריית שמר השוכנת בגופנו. ישנם מינים שונים של קנדידה המתגוררים בגופנו, אולם זו אשר זוכה במאמר זה לאור הזרקורים היא קנדידה אלביקנס.

לרוב פטרייה זו ממוקמת בריריות של מערכת העיכול בכלל ובמעיים בפרט, אך יש לה גם ריכוזים מסוימים בפלורת העור, בפה וכן בנרתיק.

מתי הקנדידה מהווה בעיה?

כאשר אנו נדרשים לטיפול בקנדידה, יהיה מדובר לרוב בבעיה שהחלה להיווצר במערכת העיכול אך לא רק, ומיד נתייחס אל התסמינים השונים.

לצד פטריית הקנדידה, יש לנו במערכת העיכול מאות רבות של מיקרו אורגניזמים שונים, כולם פועלים ביחד ומסייעים לפעילות מעיים תקינה. חלק מתפקידם של המיקרו אורגניזמים השונים, הוא לווסת את מספרה של פטריית הקנדידה, וכאשר איזון זה מופר, אז יחלו תסמינים שונים שיתבטאו ב:

 • גזים ותחושת נפיחות בבטן
 • כאבים בבטן התחתונה המלווים בהתכווצויות חוזרות ונשנות
 • שלשולים
 • לחילופין עצירויות
 • תחושת אי-נעימות באזור פי הטבעת

למרבה הצער, התרבותה של הקנדידה שיכולה להתחיל במעיים, עלולה די מהר להתפשט לאזורים נוספים בגופנו, ולהוביל לתסמינים רבים שונים לרבות: דלקות בדרכי השתן, כאבים מפושטים בגוף ובלתי מוסברים, ריח רע מהפה, פצעים על הלשון ועוד.

בהתייחס להתפשטותה של קנדידה בנרתיק, ייתכנו התסמינים הבאים:

 • התפתחותה של פטריה אשר איננה עוברת גם לאחר טיפול
 • גרד בלתי פוסק
 • הפרשות מרובות
 • צריבה
 • נפיחות באזור איבר המין
 • רגישות למגע גם באזורים הקרובים לאיבר המין הנשי

בהתייחס להתפשטותה של קנדידה באזור הפה, ייתכנו התסמינים הבאים:

 • פצעים על גבי אזור הלשון, החניכיים, והלחיים הפנימיות
 • ריח רע שאיננו עובר גם לאחר אכילה או צחצוח שיניים
 • איבוד חוש הטעם
 • דימום פתאומי
 • תחושת קושי בבליעה

מדוע מתרחש חוסר איזון במעיים?

כפי שניתן להבין, שורש הבעיה בהופעתה של הפטרייה נעוץ בפעילות מעיים לא תקינה שמאפשרת סביבת גידול נוחה עבור פטריית הקנדידה. טיפול בקנדידה מתחיל אפוא במציאת מקור הבעיה ובמיגורה. טיפול בתסמינים בלבד, יועיל לטווח הקצר בלבד.

חוסר האיזון עלול להתקיים עקב מגוון רחב של נסיבות וביניהן:

 • סטרס מתמשך – מתח נפשי הוא אחד מן הגורמים המובילים לתחלואה במאה ה-21. מחקרים רבים הולכים ומתגבשים מעת לעת, אולם כולם תמימי דעים על כך שלמתח נפשי לא מבוקר ישנה השפעה פיזיולוגית שלילית.
 • טיפול אנטיביוטי – שלא תטעו, לעתים יש צורך ממשי באנטיביוטיקה והיא אף תרופה מצילת חיים! ועם זאת, שימוש תכוף באנטיביוטיקה פוגע גם בחיידקים הטובים היודעים בשם פרוביוטיים. יצירת סביבה לא מאוזנת של חיידקים, תוביל בהדרגה להתרבות בלתי מבוקרת של פטריית הקנדידה.
 • מערכת חיסונית חלשה – אם אין די תפקידים נוספים למערכת החיסון שהיא לוקחת חלק בלתי נפרד מוויסותה של הקנדידה. היחלשות הדרגתית של מערכת החיסון (שאגב גם נקשרת בסטרס מתמשך), עלולה להוביל להתפשטותה.
 • תזונה לקויה – לאכול שלנו תרומה משמעותית בכל הנוגע לשמירה על בריאותנו, ומחקרים שונים מראים כי תזונה רוויה בסוכרים ובפחמימות פשוטות, כמו גם מזונות מעובדים, עלולה להוביל לפעילות מעיים לא תקינה

תסמינים כלליים לקנדידה

כפי שניתן לראות, התסמינים הם רבים ומשתנים ממטופל למטופל. ועם זאת, ישנם גם תסמינים כלליים יותר אשר יכולים להצטרף אל הסימפטומים הקיימים, ולחזק את החשדות בדבר הצורך בטיפול בקנדידה.

בין התסמינים השונים ניתן למנות: כאבי גוף מפושטים בשרירים, תשישות מתמשכת גם לאחר שנת לילה טובה, מצב רוח ירוד, ריכוז מופחת ולעתים גם חשק בלתי נשלט באכילת מתוקים.

אבחון קנדידה ברפואה המערבית

בדומה לאבחון פיברומיאלגיה, אבחון קנדידה הוא לא פעם אתגר, וזאת לאור העובדה שאין בנמצא בדיקה אחת אשר יכולה לאשר את החשדות.

מרבית הפעמים, האבחנה תסתמך על התסמינים עליהם מלין המטופל, ומענה על שורה של שאלות אשר יכולה להכווין את הרופא אל עבר הבעיה המדוברת.

בין השאלות השגורות ניתן למנות: אם המטופל נטל אנטיביוטיקה לאורך זמן, אם הוא חש בתחושת עייפות כרונית או חוסר יכולת להתרכז לאורך פרק זמן ממושך ואם היו בעיות רפואיות קודמות או חולי ממושך שקדם לבעיה הנוכחית.

בהילה בטבע, חנות לתוספים תזונתיים וקליניקה לרפואה משלימה, תוכלו לקבל אבחנה מקיפה של הבעיה, או להגיע לאחר קבלת אבחנה רשמית לצורך התוויית תכנית טיפולים ממוקדת ומותאמת אישית עבורכם, ועל כך נתעכב מיד בפסקה הבאה.

אבחון קנדידה ברפואה המשלימה

חשוב לציין שהן ברפואה המערבית והן ברפואה המשלימה, הטיפול בקנדידה מתבסס ברובו על דיאטה שנועדה להשיב את האיזון שהופר. ברפואה המערבית ניתן למצוא מספר תרופות אשר מסייעות אף הן ביצירת סביבה אופטימלית לוויסות הפטרייה, אולם מומלץ לשלב זאת בתזונה נכונה.

בקליניקה של הילה בטבע, ניתן לקבל אבחון לפטריית הקנדידה באמצעות אבחון אירידיולוגי וקינסיולוגיה. האבחון האירידיולוגי סוקר את העיניים ומאתר צלקות עדינות המתקיימות על הקשתיות, ואשר מעידות על קיומה של בעיה בריאותית ומקורותיה. ניתן לקרוא יותר על אירידיולוגיה, במאמר שפרסמנו בנושא אבחון באמצעות גלגל העין.

דרכי טיפול טבעיות בקנדידה

כאמור, אין תחליף לתזונה שתיטיב עם הגוף ותווסת את מספרה של הפטרייה.

בהילה בטבע אנו בונים תפריט המותאם באופן אישי למטופל או המטופלת, ואשר משולב יחד עם תוספים תזונתיים המבוססים של צמחי מרפא שונים.

להלן מספר מזונות מומלצים אשר יכולים לסייע במיגור פטריית הקנדידה:

 • דגנים מלאים – פחמימות מלאות הקיימות באורז מלא, קינואה ושיבולת שועל.
 • ירקות – מומלץ להקפיד על צריכה יומיומית של ירקות בוקר, צהריים וערב. ההמלצה לעידוד פעילות מעיים תקינה, היא להרבות בירקות ירוקים.
 • דגים ובשר לא מעובד – לאורך כל תקופת הדיאטה חשוב להימנע מצריכת בשר מעובד. ניתן ליישם את ההמלצה הזו גם בתקופות בהן הבריאות היא תקינה לחלוטין, שכן מדובר בתזונה מונעת. יש להרבות בצריכת דגים העשירים ברכיבים תזונתיים יעילים לפעילות מעיים תקינה.
 • מים – הקפידו להרבות בשתייה. גם במקרה הזה, מדובר בהמלצה נהדרת לשמירה על בריאות תקינה. מים יעילים לשמירה על המשקל, לפעילות מעיים ואפילו מסייעים לשמירה על איזון רגשי.

להלן דוגמאות לתוספי תזונה בהם אני נוהגת להשתמש כטיפול בפטריית קנדידה:

 • שמן אורגנו – תלוי כמובן במצב אם זה מערכתי או רק קיבתי. יש קנדידה שהיא רק בקיבה ויש שעוברת למערכת כולה. ככלל, מדובר בתוסף תזונתי יעיל (ומומלץ באופן כללי) כיוון שהוא נחשב לפרוביוטיקה חזקה מאוד.
 • באק 1+2 – תוסף תזונה נוסף שנרקח בבית הילה בטבע. מכיל חומאה, רומוקס, דבקה זיפנית וקעורית. 4 צמחים שעוזרים לנו להפריע לקנדידה להתרבות.
 • פלורידקס – הקנדידה גורמת לבטן נפוחה ולאי-נוחות בטנית. לכן, מוצר נוסף שאני משתמשת בו הוא קומפלקס צמחי מרפא שמסייע לה.

אודות הילה בטבע

הילה בטבע הינה חנות תוספי תזונה וקליניקה לרפואה משלימה עם סניפים בנתניה ובהרצליה.

הקליניקה נוסדה על-ידי יעל בן-חור, מטפלת ברפואה משלימה המוסמכת באירידיולוגיה, נטורופתית מוסמכת וקינסיולוגית.

כלל התוספים התזונתיים של הילה בטבע מיוצרים אצלנו במפעל ומותאמים באופן אישי לצורכיהם של מטופלינו.

ניתן לקבל בקליניקה אבחון בריאותי מקיף.

לפרטים ומידע נוסף, צרו עמנו קשר טלפוני או השאירו פניה באתר ונשוב עליכם בהקדם האפשרי.

התייעצו עם יעל

התייעצו איתי בכל שאלה

אני מזמינה אתכם/ן להתייעץ איתי:

עשוי לעניין אתכם:

טיפול בכאבי בטן

כאבי בטן לא מוסברים יכולים לפגום באורח חיינו, להוות מטרד של ממש ומקור לתסכול מתמשך. מטופלים רבים המבקשים לבחון אלטרנטיבות טיפוליות טבעיות, ניגשים לכך לאחר

להמשך קריאה »

דיקור אוזן

לגופנו ישנן דרכים משלו לדבר עמנו. לרוב השיחות שלנו עמו 'עוברות מתחת לרדאר', וזאת כמובן בעתות של בריאות. אולם כאשר האיזון הפנימי מופר, אז המערכת

להמשך קריאה »

טיפול בבחילות

במרבית המקרים לבחילות מתלווה אי נחת בבטן, ולעתים אף ממש כאב מובהק. אולם גם אם הבחילה היא זו הנוכחת יותר מן הכאב, הרי שהיא משפיעה

להמשך קריאה »

פרחי באך להרגעה

בחיי היום יום אנו חשופים למגוון רחב של גורמי מתח שונים; חלקם סביבתיים-חיצוניים כגון ריבוי משימות ומטלות בעבודה או בלימודים, סביבת עבודה שאיננה נעימה לנו

להמשך קריאה »

טיפולים נפוצים: