טיפול בכאבי בטן

כאבי בטן לא מוסברים יכולים לפגום באורח חיינו, להוות מטרד של ממש ומקור לתסכול מתמשך.

מטופלים רבים המבקשים לבחון אלטרנטיבות טיפוליות טבעיות, ניגשים לכך לאחר שעשו כברת דרך משמעותית עם בדיקות רפואיות לאינספור החל מבדיקות דם ועד לפניה למומחה גסטרו. כולן ככולן לא העלו שום סיבה הנגלית לעין.

ברפואה האלטרנטיבית, הגישה עמה אנו מתחילים את הטיפול שמה לעצמה למטרה לבחון את אורח חייהם של המטופל או המטופלת בכללותם. אין מדובר רק בתזונה (אם כי זהו נדבך חשוב), אלא גם בבדיקתם של גורמים נוספים לרבות גורמי מתח סביבתיים המשפיעים עלינו, שגרה ספורטיבית בעצימות כזו או אחרת ועוד.

מה גורם לכאבי בטן?

כאבי בטן יכולים להיגרם מסיבות רבות, כאשר לרוב הדבר טמון בעוויתות המתרחשות בשרירים שבאזור הבטן העליונה והתחתונה, המעיים או בכאבים הנובעים מן הקיבה עצמה.

כך לדוגמה, הליקוברטר פילורי וחיידקים נוספים, עלולים להוביל לכאבי בטן קשים הנובעים מאזור רום הבטן.
החל ממחלות ויראליות או חיידקיות או שגשוגם של טפילים או פטריות (כגון קנדידה), דרך תהליכים דלקתיים ועד לסוגיות רגשיות כגון מתח וסטרס אשר פוגמים בפעילות המעיים היומיומית, הסיבות הן מרובות ומצריכות הסתכלות כלל-מערכתית על הגוף.

בטיפול טבעי בכאבי בטן אנו רוצים לעודד את גופנו לתהליכי ריפוי פנימיים, ולהשבת האיזון על קנו.

טיפול נטורופתי בכאבי בטן

בגישתנו המודרנית, אנו מקבלים כל מחלה וכל סוגיה רפואית המתרחשת בגופנו כמעין 'תקלה', ונוקטים בגישה השגורה כי צריך לטפל ב'תקלה' עצמה. למעשה, מדובר בפלסטר שאיננו מעיד על תהליך רחב יותר המתרחש בתוכנו.

כך למשל, קנדידה יכולה לשגשג במעי כתוצאה מחוסר נוכחותם של חיידקים טובים. לתזונה נכונה המותאמת לצרכי הגוף, ישנו הכוח להשיב את האיזון הפנימי ולמנוע את אי-הנוחות המתמשכת אותה אנו מרגישים בבטננו.

למעשה, כל מחלה, הרבה מעבר לכאבי בטן, היא איננה מעין תקלה המתרחשת בגופנו. זוהי תגובתו של גופנו לאורח החיים שלנו, לאופן שבו אנו מטפחים את גופנו וכן את נפשנו.

אדגים זאת על שני מצבים שגורים:

טיפול בקנדידה

מדובר בפטרייה היושבת לכולנו בקיבה, והיא יכולה להתעורר ממגוון של תהליכים פיזיולוגיים הפוגמים בפעילותה של מערכת העיכול.

סטרס לשם הדוגמה, מכניס את גופנו למצב חירום ובו הוא מפחית את הזרמת הדם אל עבר המעיים, ומאיץ את זרימת הדם אל הראש והגפיים כדי להיות ערוכים לקרב. התערערות פעילותה של מערכת העיכול, עלולה להוביל לשגשוגה של הקנדידה.

התסמינים לשגשוגה של הפטרייה באופן שאיננו מאוזן הם: בטן נפוחה, נטייה לרצות לאכול מתוקים ושמרים, גרד באוזניים, הפרשות מהוואגינה וכמובן – כאבים שאינם מוסברים בבטן.

הדבר נגרם כתוצאה מעודף חומציות ואי פירוק של מזון (כתוצאה מפעילות לקויה במעיים). תפריט נטורופתי לטיפול טבעי בכאבי בטן יכול לסייע רבות בנושא, כמו גם הטיפול בגורמי המתח השונים.

  • תוסף כלורידקס – מביא עמו מגוון רחב של חומרים מאלחשים המקלים על מערכת העיכול ומשיבים אליה את האיזון.
  • טיפול בפרוביוטיקה מתאימה, אף הוא יכול לסייע רבות. חשוב לציין כי מומלץ לבחור בפרוביוטיקה המותאמת לגבר, לאישה, לנער/ה או ילד/ה שכן ישנן פרוביוטיקות הכוללות חומצות אמיניות חשובות כשהצורך בהן משתנה ממטופל למטופלת.
  • אנזימי עיכול – אף הם נדבך חשוב אשר יכול לסייע בהשבת האיזון למערכת העיכול.
  • ואם מדובר ברקע נפשי, הרי שתוספי תזונה כגון רליקס, יחד עם פעילות ספורטיבית וטכניקות הרפיה, יכולים לשנות את רגישותנו למזון ולהפחית באופן ניכר את אי-הנוחות שבבטן.

הליקוברטר פילורי

הטיפול בהליקוברטר פילורי על-פי הרפואה הקונבנציונלית מבוסס על 3 סוגים של אנטיביוטיקה, וזאת כיוון שמדובר בחיידק המתאפיין ביכולת עמידות מרשימה למדי.

גם כאן, חשוב להבין כי שגשוגו של החיידק התאפשר לאור סביבת מחייתו, הלא היא גופנו.

טיפול בכאבי בטן הנובעים מהימצאותו של חיידק זה, אף הוא מתחיל בראש ובראשונה בשינוי תזונתי ובהפחתת הסביבה החומצית.

בשר אדום לשם הדוגמה ומוצרי חלב, אלו הם מזונות המפחיתים את רמת הבסיסיות בדרכי העיכול. מומלץ לצד זאת, להפחית את צריכתם של ירקות סילוניים כגון חצילים או עגבניות, וכן לוותר על מזונות משומרים ומעובדים.

לצד פרוביוטיקה וכלורידקס, נרתום על הטיפול את שמן האורגנו המתפקד כאנטיביוטיקה טבעית וחזקה, וכן ביו-קאל, תוסף היעיל מאוד להרגעתה הכללית של מערכת הבטן.

כיצד מתבצע אבחון לטיפול בכאבי בטן?

טיפול טבעי בכאבי בטן מוכרח בראש ובראשונה להתבסס על אבחון מקדים המבוסס על תשאול מעמיק עם המטופל/ת. התשאול לרוב אורך כשעה, לעתים אף יותר, כאשר הדבר תלוי בנסיבות המדוברות.

לצד היותי נטורופתית, אני גם אירידיולוגית. האירידיולוגיה היא טכניקת אבחון הסוקרת את קשתיות העיניים.

שיטה זו רואה בעינינו כמעין דו"ח המגולל את כל אשר מתרחש בגופנו. אין מדובר בבדיקה שהיא חובה, אך היא מאפשרת לדייק את הטיפול ולגעת ולו בפרטים הקטנים ביותר המשפיעים על הכלל.

התייעצו איתי

שמי יעל בן-חור, נטורופתית, מטפלת בצמחי מרפא, מאבחנת באירידיולוגיה ומטפלת באמצעות פרחי באך.

האם יש לכאבי בטן טיפול טבעי יעיל? בהחלט כן, והוא קודם כל מתחיל בהבנה של צרכי הגוף. בכל שאלה בנושא טיפול בכאבי בטן, אני מזמינה אתכם ואתכן ליצור עמי קשר טלפוני, להשאיר לי פניה באתר או לכתוב לי בוואטסאפ.

התייעצו עם יעל

התייעצו איתי בכל שאלה

אני מזמינה אתכם/ן להתייעץ איתי:

עשוי לעניין אתכם:

טיפול בכאבי בטן

כאבי בטן לא מוסברים יכולים לפגום באורח חיינו, להוות מטרד של ממש ומקור לתסכול מתמשך. מטופלים רבים המבקשים לבחון אלטרנטיבות טיפוליות טבעיות, ניגשים לכך לאחר

להמשך קריאה »

דיקור אוזן

לגופנו ישנן דרכים משלו לדבר עמנו. לרוב השיחות שלנו עמו 'עוברות מתחת לרדאר', וזאת כמובן בעתות של בריאות. אולם כאשר האיזון הפנימי מופר, אז המערכת

להמשך קריאה »

טיפול בבחילות

במרבית המקרים לבחילות מתלווה אי נחת בבטן, ולעתים אף ממש כאב מובהק. אולם גם אם הבחילה היא זו הנוכחת יותר מן הכאב, הרי שהיא משפיעה

להמשך קריאה »

פרחי באך להרגעה

בחיי היום יום אנו חשופים למגוון רחב של גורמי מתח שונים; חלקם סביבתיים-חיצוניים כגון ריבוי משימות ומטלות בעבודה או בלימודים, סביבת עבודה שאיננה נעימה לנו

להמשך קריאה »

טיפולים נפוצים: