אנו חיים בחברה שהדיכוטומיה הגדולה ביותר שלה היא בין המודעות לתזונה ואורח חיים בריא לבין ההיצע האינסופי של מזון מהיר ועתיר שומנים. יחד עם זאת, משנה לשנה, המודעות הגלובלית וההכרה בחשיבות העצומה של תזונה נכונה גדלה ומתעצמת, וכבר לא מקשרים תזונה נכונה אך ורק לרזון או לאסתטיקה של הגוף, אלא לבריאות שלנו. אם בעבר הייתה קורלציה ישירה בין תזונה לדיאטה, היום כבר מבינים שהמזון שאנו מכניסים לגוף שלנו משפיע לא רק על המשקל שלנו, אלא גם על תפקוד המוח שלנו והנפש. למרות המודעות הגוברת, לא מעט אנשים בעולם סובלים ממחלות הקשורות לתזונה ואף סובלים ממחלות עיכול מודרניות שלא היו בתדירות כזו גבוהה בעבר, כאשר הדוגמא הטובה ביותר היא תסמונת המעי הרגיז הפוגעת באופן משמעותי באיכות החיים ובאה לידי ביטוי בכאבי בטן כרוניים, חוסר נוחות בתדירות גבוהה, גזים, נפיחות, ותנודות קיצוניות בהרגלי היציאה משלשולים כרוניים ועד עצירויות. בנוסף למעי רגיז ובעיות עיכול שונות, תזונה לא מאוזנת עלולה לגרום למחלות לב, סכרת, לחץ דם גבוה, מערכת חיסונית ירודה, אלרגיות ורגישויות, בעיות בעור, חוסר איזון נפשי, וכמובן הבעיה העולמית הנפוצה ביותר, השמנת יתר, אשר על פי ארגון הבריאות העולמי מתים ממנה בשנה כ-2.8 מיליון איש.

תזונה נטורופתית- הפתרון הוא שינוי באורח החיים

בניגוד לגישת הבעיה, התוצאה והפתרון, תזונה נטורופתית באה בגישה של מניעת הבעיה תוך סיגול הרגלים בריאים. כלומר מדובר בשינוי של אורח החיים שלנו כדי למנוע בעיות רפואיות בעזרת תזונה בריאה ומאוזנת. הגישה של תזונה נטורופטית מותאמת לכל אחד באופן אישי כיוון שכל אחד מאיתנו יש גוף עם צרכים שונים, אורח חיים שונה, והעדפות שונות. יחד עם זאת הליבה של נטורופתיה היא מזון עשיר בסיבים תזונתיים וויטמינים והכי חשוב עשוי ממרכיבים טבעיים בלבד (כלומר מזון שאינו מעובד או מתועש).

היופי בתזונה נטורופתית זה שניתן לבנות תפריט עשיר, טעים, ומספק עבור כל אחד בהתאם להעדפותיו. כמובן שזה דורש מאיתנו וויתורים על אורח החיים הקודם שלנו, התמדה לתהליך, והכי חשוב, ההבנה שמדובר בלסגל לעצמנו דרך חיים חדשה, ולא רק טיפול זמני ונקודתי בבעיה. לא פעם אנשים מנסים דיאטות שונות במטרה להגיע ליעד מסוים, בין אם הם מצליחים או לא ובין אם מדובר במניעים בריאותיים או אסתטיים, תזונה נטורופטית היא אחת הדרכים הטובות והיעילות לשמור על הגוף שלנו בריא, כיוון שהיא אינה מונעת מגישה של הגעה ליעדים, אלא מגישה בריאה של שינויי הרגלים אמיתי, כך שאנו לא נרגיש שאנו מוותרים על משהו או דוחים סיפוקים, אלא שאנו מרוויחים גוף ונפש בריאים ומאוזנים יותר.

יעל בן חור מטפלת נטורופתית מוסמכת