מהי רפואה נטורופתית?

אם נחשוב על כך לרגע, הרי ההבנה כי תזונה מרפאת את הגוף ואת הנפש ניכרת אפילו בדברים הפשוטים ביותר.

כאשר אנו חשים בעייפות, החשק העז האוחז בנו למתוקים, נובע מרצוננו להמריץ את עצמנו, ולו למספר דקות בודדות. בהפסקה בעבודה, אם נוותר על הזמנת מנת השווארמה המכבידה והעמוסה בשומן, ונדבק בארוחת הצהריים הביתית והקלילה, הרי שנחוש רעננים יותר וחיוניים הרבה יותר עם תום הסעודה.

כמובן שאינני אומרת שעלינו לוותר על מטעמים שונים המסבים לנו אושר ועונג. גם להם ישנה חשיבות. אולם הסוד בתזונה נכונה טמון באיזון.

איזון היא מילת המפתח שצריכה ומוכרחה להנחות אותנו בטיפול; לטבע יש מגוון פתרונות המאזנים את הגוף, המשיבים את ההרמוניה לנפש. המשפט 'מה שאנחנו אוכלים זה מה שאנחנו מקבלים', קליאשתי ככל שיהיה, הוא נכון וממצה בפשטותו את התורה השלמה שעליה מונחת הנטורופתיה.

מה זו נטורופתיה?

הרפואה הנטורופתית היא מערכת טיפולית הנעזרת בתרופות טבעיות כדי לסייע לגוף ולקדם בו תהליכי ריפויי עצמיים.

הטיפולים הנטורופתיים חובקים בתוכם מגוון רחב של עזרים שונים; המובנים מאליהם אלו הם הרכיבים התזונתיים שונים הקיימים במזונות השונים אותם אנו צורכים כמו גם צמחי מרפא.

לצדם, הרפואה הנטורופתית מסתייעת בייעוץ לאורח חיים בריא המסיר הרגלים שליליים דוגמת עישון או צריכת אלכוהול מופרזת, שילובה של פעילות גופנית ומגוון עצות ופרקטיקות לחיזוק המערכת החיסונית.

הנטורופתיה כראי לרפואה המשלימה

מטרתה של הנטורופתיה היא לטפל באדם כולו – בגוף ובנפש.

ינני שוללת כלל את הרפואה הקונבנציונלית המערבית, אך הרפואה המשלימה כשמה כן היא, והיא משלימה את החסר עם השקפת עולמה כלפי מערכות הגוף.

מטרתנו איננה רק לענות על התסמינים, כי אם לנבור בשורש הבעיה, לחשוף את היסודות אשר צפו כלפי מעלה וקיבלו ביטוי פיזי או נפשי בדמות חולי או סוגיה רגשית.

אם אחזור אל הדוגמה שציינתי מעלה, אותו אדם שצרך שוקולד כדי להמריץ את עצמו – האם הוא חש בעייפות מזה זמן? במידה וכן, ייתכן ותשאול ואבחון מעמיק, יספק תשובות הטמונות בתפריט תזונתי מאוזן העונה על צרכיו של הגוף.

טיפול המתאים לכולם? אין חיה כזו בנטורופתיה

חלק מן המטופלים והמטופלות המגיעים אלי, משערים כי הטיפול יזכיר במידה כזו או אחרת מפגש עם דיאטנ/ית. יתבצע תשאול מהיר ולאחריו יינתן תפריט המופק מן המחשב כמעט באופן אוטומטי לחלוטין.

הנטורופתיה עם זאת, מביאה עמה גישה שונה בתכלית. כבר היו לי מפגשים עם זוג אחים הגרים באותו בית, וכל אח קיבל תפריט תזונתי שונה והנחיות שונות בתכלית. כבר יצא לי לפגוש בבעל ואישה שניהלו אורח חיים זהה ואפילו עבדו יחדיו. הם הופתעו לנוכח השוני הרב שניכר בין שניהם במהלך הטיפול.

בעוד שייתכן ומטופל אחד סובל מכאבי בטן כתוצאה ממתח נפשי, אז נתאים לו תמציות של פרחי באך יחד עם תוספי תזונה המפחיתים סטרס; ייתכן ואדם אחר יסבול מכאבי בטן כתוצאה מנוכחותה של קנדידה המצריכה התייחסות טיפולית שונה.

מה צפוי לי במהלך הטיפול?

תועלתה של רפואה נטורופתית מתחילה בראש ובראשונה בהיכרות עם המטופל/ת ובתחקור מעמיק.

תשאול עומק

תשאול מעמיק האורך כשעה, לעתים אף יותר, ובמהלכו אני מבקשת להכיר אתכם, את אורח החיים שלכם, את ההרגלים שלכם, התחושות שלכם.

אבחון אירידיולוגי

חשוב לי לציין כי אבחון אירידיולוגי הוא איננו חובה, ישנם נטורופתיים שאינם מוסמכים בכך. ועם זאת, אני נוהגת להמליץ עליו בחום ורואה בו כחלק בלתי נפרד מן הטיפול.

האירידיולוגיה הינה טכניקת אבחון המתאפשרת דרך סריקת קשתיות העיניים. אני נוהגת לתאר זאת למטופליי כמעין דו"ח מצב מפורט המונה את הסוגיות הבריאותיות הפיזיות והנפשיות של האדם היושב מולי.

ניתן לזהות מחלות עבר, מחלות בהתהוות ואף רמזים לעתיד לבוא. דרך אבחון זה, אני מדייקת וממקסמת את תוצאותיו של הטיפול הנטורופתי.

לאלו סוגיות בריאותיות הרפואה הנטורופתית יכולה להועיל?

הרפואה הנטורופתית משמשת למגוון רחב של סוגיות בריאותיות. למעשה, היא מאפשרת למצוא ולהעניק פתרונות למנעד רחב של מטופלים ומטופלות, גם כאשר אין מדובר בסוגיה שכיחה.

מבין התלונות השכיחות ביותר עמן מגיעים מטופלים אל הקליניקה ניתן למנות:

  • אלרגיות
  • כאבי ראש
  • בעיות עיכול
  • השמנת יתר
  • חוסר איזון הורמונלי
  • כאבים כרוניים
  • עייפות כרונית
  • מתח נפשי

כיצד אדע אם הנטורופתיה יכולה לסייע לי?

שמי יעל בן-חור, נטורופתית מוסמכת, אירידיולוגית, קינסיולוגית, מומחית לטיפול בצמחי מרפא ובפרחי באך.

משיטוט באתרי, אני מניחה כי תוכלו להתרשם שישנם מקורות מידע רבים ושונים אשר נועדו לענות על שאלותיכם. כהמשך ישיר לכך, אשמח גם לייעץ לכם טלפונית ללא עלות וללא התחייבות. לחלוק עמכם את הידע שלי, ולהכווין אתכם נכונה.

בהשארת פניה בטופס יצירת הקשר, אני מזמינה אתכם לכתוב לי אודות הסוגיה ממנה אתם סובלים, ואבחן יחד אתכם אם לטיפולים המוצעים, ישנה דרך אשר תוכל לסייע גם לכם.

התייעצו עם יעל

התייעצו איתי בכל שאלה

אני מזמינה אתכם/ן להתייעץ איתי:

עשוי לעניין אתכם:

טיפול בכאבי בטן

כאבי בטן לא מוסברים יכולים לפגום באורח חיינו, להוות מטרד של ממש ומקור לתסכול מתמשך. מטופלים רבים המבקשים לבחון אלטרנטיבות טיפוליות טבעיות, ניגשים לכך לאחר

להמשך קריאה »

דיקור אוזן

לגופנו ישנן דרכים משלו לדבר עמנו. לרוב השיחות שלנו עמו 'עוברות מתחת לרדאר', וזאת כמובן בעתות של בריאות. אולם כאשר האיזון הפנימי מופר, אז המערכת

להמשך קריאה »

טיפול בבחילות

במרבית המקרים לבחילות מתלווה אי נחת בבטן, ולעתים אף ממש כאב מובהק. אולם גם אם הבחילה היא זו הנוכחת יותר מן הכאב, הרי שהיא משפיעה

להמשך קריאה »

פרחי באך להרגעה

בחיי היום יום אנו חשופים למגוון רחב של גורמי מתח שונים; חלקם סביבתיים-חיצוניים כגון ריבוי משימות ומטלות בעבודה או בלימודים, סביבת עבודה שאיננה נעימה לנו

להמשך קריאה »

טיפולים נפוצים: