כאב ראש הוא ככל הנראה אחת מן התלונות היותר נפוצות בקרב כל האוכלוסיות, נשים וגברים, ילדים ומתבגרים.

דרגות החומרה של כאבי הראש משתנה, ותלויה בנסיבות וכן בסוג כאב הראש. ההבדל העיקר והמוכר ביותר הוא כמובן כאב ראש "רגיל" לבין מיגרנה.

אסביר את הסימון במרכאות: כאבי ראש שגורים ונפוצים, יכולים גם הם לנבוע ממגוון רחב של סיבות שונות. ועם זאת, עדיין קיים הבדל ניכר בינם לבין מיגרנה הנחשבת לכאב ראש בעל מקור נוירולוגי.

האם יש לכאבי ראש טיפול טבעי?

כן, ישנם שורה של טיפולים טבעיים לכאבי ראש, אשר יכולים להביא להקלה משמעותית.

כדי לאפשר את הטיפול הטוב והנכון ביותר בהתאם למטופל או המטופלת, חשוב כמובן לבצע אבחון מקדים מדויק, ולאתר את מקורו של כאב הראש. על כך ארחיב בהמשך.

ראשית חשוב להבדיל בין סוגי כאב הראש, ואלו הם העיקריים:

כיצד מטפלים בכאבי ראש?

טיפול טבעי בכאבי ראש מוכרח להתחיל קודם כל באבחון.

אני במקצועי, נטורופתית מוסמכת ומאבחנת מוסמכת באמצעות אירידיולוגיה. אירידיולוגיה היא תחום המספק אבחון למחלות ותהליכים פיזיולוגיים שונים באמצעות סקירת ובדיקת קשתיות העיניים.

דרך בדיקת העיניים, ניתן למצוא מגוון סימנים שונים המעידים על תהליכים פנימיים שהתרחשו בגוף. פעמים רבות אני מכנה את העיניים בתור דו"ח מצב מפורט. הסימנים של הקשתית מעידים על מחלות שהיו לנו בעבר, מחלות בהווה, תהליכים שליליים שנמצאים בהתהוות ועוד.

האבחון האירידיולוגי הוא חשוב, והוא מאפשר לי להבין את הסיבות שבגינן כאבי הראש הפכו למטרד קבוע דוגמת:

ניקוי רעלים מן הגוף

אם מדובר בחוסר איזון פנימי בגוף ותהליכים דלקתיים שונים, הרי שחשוב יהיה לבחור בדרך של פינוי הרעלנים השונים והוצאת מן המערכת.

"רעלים" הם למעשה חומרים שונים שהולכים ומצטברים בגופנו באופן טבעי, והם נובעים מתנאים סביבתיים שונים, ממזונות שאנו צורכים וכן מחומרים שונים המופרשים באופן טבעי בגופנו.

ההצטברות ההדרגתית של רעלנים יכולה להתבטא בשורה רחבה של תסמינים שונים, לרבות כאבי ראש ותשישות.

כאן פעמים רבות אני מדגישה את הנושא של "הביצה והתרנגולת". מה קדם למה. מצד אחד תשישות יכולה להביא לכאבי ראש, ומצד שני חוסר איזון פנימי בגוף אף הוא יכול להוביל לכאבי ראש.

מה שבטוח הוא, שניקוי הגוף אחת לתקופה יכול לסייע לנו רבות בשימור הבריאות, בהשבת תחושת הרעננות, ובהפחתת תדירותם של כאבי הראש.

עוד בנושא ניקוי רעלנים כתבתי בהרחבה במאמר הבא

נטורופתיה לכאבי ראש

טיפול נטורופתי לכאבי ראש מתייחס בכללותו לשינוי תזונתי.

תפריט תזונתי המטפל בכאבי ראש צריך להיות מורכב משני היבטים: מה אוכלים ומה לא אוכלים.

בדיוק כמו שישנם מזונות שתורמים להפחתת כאבי הראש, כך גם ישנם מזונות שעושים את הפעולה ההפוכה. דוגמה בולטת ומוכרת למרביתנו היא צריכה מוגזמת של קפאין וכן צריכת אלכוהול.

נטורופתיה לכאבי ראש יכולה לגעת במגוון רחב של נושאים:

בכאבי ראש הנובעים כתוצאה מסטרס וחרדות, הרי שתזונה שמשרה רוגע ומפחיתה תסמיני מתח וחרדה, תסייע רבות בהפחתת כאבי הראש.

בכאבי ראש שנובעים מחוסר איזון הורמונלי, די בכך שנשתמש בכמה תוספי תזונה המבוססים על תערובות צמחי מרפא, כדי שנחוש בהבדל ניכר לאורך חודשי הטיפול הראשונים. עוד בנושא טיפול טבעי בחוסר איזון הורמונלי.

באם מדובר בבעיות במערכת העיכול, או זיהומים דוגמת זיהום פטרייתי, הרי שמזונות ותוספים שתורמים לפעילות מערכת העיכול, ושגודעים את פעילותם של הטפילים או הפטריות בגופנו, יביאו להבדל משמעותי.

עוד בנושא זה, תוכלו לקרוא בהרחבה על טיפול בקנדידה.

דוגמאות למזונות לטיפול טבעי לכאבי ראש

צריכה של ירקות ופירות, בדגש על ירקות כתומים, ירקות ירוקים (עלים דוגמת חסה וכרוב), צריכת דגנים וקטניות.

מאכלים דוגמת אלו עשירים בנוגדי חמצון, מינרלים וכן וויטמינים שונים המסייעים לשמר את פעילותו של הגוף. הם מונעים תהליכים דלקתיים, נחשבים לנוגדי חמצון נהדרים ומנטרלים את השפעתם המזיקה של רדיקלים חופשיים.

חומצות שומן אף הן נחשבות לחלק בלתי נפרד מטיפול נטורופתי לכאבי ראש, וכן למגוון מחלות וסוגיות בריאותיות נוספות.

חומצות אלו מצויות בשפע בדגים ובזרעים שונים, והן מסייעות לפעילותם התקינה של תאי הגוף, וכן לתהליכים יצרניים פיזיולוגיים שונים. הם תורמים לפעילות המערכת החיסונית ונחשבים לנוגדי דלקת מצוינים.

חליטות צמחי מרפא מומלצות הן סרפד וקמומיל. ישנם צמחי מרפא נוספים, אך חשוב יהיה להתאים את הטיפול באופן אישי אל המטופל או המטופלת.

דוגמאות למזונות שאינם מומלצים בכאבי ראש

כאן המקום לציין שחלק שלכאב ראש טיפול טבעי שלעתים איננו מתייחס בהכרח למזונות מובנים מאליהם, הגורמים לתכיפות מוגברת של כאבי הראש.

אצל חלק ממטופליי, התגלו מזונות שונים שעוררו רגישות או אלרגיה, והם לא בהכרח הדליקו אצלנו נורות אדומות בתחילה. במקום הזה, נכנסת החשיבות של האבחון האירידיולוגי, שמעניק לי נופח נוסף של אפשרויות טיפול.

בין המזונות השונים שמומלץ להימנע מהם כאשר כאבי הראש הופכים לחלק תדיר מחיי היומיום:

בשר אדום ומוצרי חלב – מזונות הידועים כבעלי השפעה על תהליכים דלקתיים בגוף. חשוב להפחית גם את צריכתן של ביצים.

מאכלים המעלים את לחץ הדם – קפאין הוא מועמד טבעי וכמוהו האלכוהול. כמו כן, כדאי להימנע מצריכה מוגברת של דברי מתיקה שונים ומזונות מעובדים הכוללים כמויות ניכרות של מלח. (עוד בנושא הורדת לחץ דם באופן טבעי)

שומן רווי – מזונות מעובדים, סוגי בשרים מסוימים, צריכת חמאה או מרגרינה לעתים תכופות.

הרגלים בריאותיים כאמצעי טיפול טבעי לכאבי ראש

לצד נטורופתיה לכאבי ראש, היבטים תזונתיים וצמחי מרפא, חשוב גם לשים לב להיבטים בריאותיים נוספים, וביניהם גם הרגלים שליליים.

על אלכוהול וקפאין הרחבתי מספר פעמים, וכאן גם המקום לציין את נושא העישון. לצד מגוון השפעות מזיקות, עישון גם מעלה את לחץ הדם, ומחקרים שונים מצביעים על השפעתו המזיקה ברמות המתח הנפשי והחרדה.

פעילות גופנית כבדרך קבע, גם היא תרופה טבעית נהדרת להפחתת כאבי הראש. היא משיבה את האיזון הפנימי, מחזקת את המערכת החיסונית, ומפחיתה חרדות ומתחים.

מומלץ למצוא דרכים נוספות לנטרל גורמי מתח בחיינו, לרבות ביצוע מדיטציה, יוגה ותרגילי הרפייה נשימתיים.

יחד נרכיב תכנית טיפול מותאמת אישית

שמי יעל בן-חור, אני מטפלת ברפואה משלימה, אירידיולוגית מוסמכת, נטורופתית ומטפלת בקינסיולוגיה.
לטיפול טבעי לכאבי ראש מגוון רחב של תשובות למגוון רחב מאוד של נסיבות הגורמות להופעתם של הכאבים.

את הטיפול שלי אני מתחילה קודם כל בתשאול ובאבחון מקצועי. לאחר מכן, נרכיב ביחד את התמהיל הטיפולי שיורכב מתוספים תזונתיים, צמחי מרפא, תפריט אוכל ושילוב הרגלים בריאותיים שונים.

למידע נוסף ויצירת קשר, ניתן ליצור עמי קשר טלפוני או להשאיר פנייה באתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *