טיפול טבעי באלרגיה בעור

אחת הדרכים הראשונות של הגוף שלנו לאותת לנו על אלרגיה בעור הן פריחה, אדמומיות וגירויים המופיעים על העור. לאלרגיה בעור קיימים גורמים שונים, וכמובן דרגות חומרה שונות, אך מדובר בתופעה נפוצה ולא נעימה במיוחד הדורשת טיפול מידי. מדוע? כיוון שאלרגיה בעור היא התסמין ולא הסיבה, והיא התגובה של מערכת החיסון שלנו לכשל חיסוני משמעותי יותר. מערכת החיסון שלנו מגנה עלינו מפני זיהומים שונים, ותוקפת חזרה את החיידקים והווירוסים השונים שתוקפים לנו את הגוף. יחד עם זאת, במקרים שונים, כאשר היא תוקפת "חומרים" שונים, שאינם מהווים איום, היא גורמת להתפרצות אלרגית על פני העור שלנו. מעבר לעובדה שהסימפטומים של האלרגיה פוגעים לנו באסתטיקה החיצונית של העור שזה לעצמו מעיק ומטריד, ברוב המקרים לסימנים החיצוניים של האלרגיה מתלווים גירויים מגרדים ולא נעימים, ולעיתים אפילו בלתי נסבלים. הגוף שלנו יכול לסבול מאלרגיה רנדומלית הנובעת משינויים באקלים, בתזונה, מתמרוקים שונים ואף כתופעת לוואי מתרופות שונות, אך היא יכולה גם יכולה להוות תסמין קבוע של אלרגיה ספציפית לחומר מסוים (ועל כך נפרט בהמשך). כך או כך, יש לא מעט שיטות טיפול טבעי באלרגיה בעור שיכולות להקל עלינו ולהפחית את חומרת האלרגיה, ולא פחות חשוב, לחזק את המערכת החיסונית שלנו.

טיפול טבעי באלרגיה בעור

מהם התסמינים של אלרגיה בעור ולמה צריך לשים לב?

למרות שברוב המקרים אלרגיה בעור מתבטאת באדמומיות, פריחה וגירויים על גבי העור, לא פעם קיימים כמה תסמינים נוספים שחייבים לשים לב כיוון שהם דורשים טיפול במיידי. אלרגיה בעור יכולה להתבטא בסממנים חיצוניים ושטחיים, אך היא יכולה גם להיות חריפה הרבה יותר ולהתבטא בשלפוחיות, פצעים מוגלתיים, הפרשות, ואף נפיחות אזורית חמורה, מה שמעיד על זיהום. כמו כן, צריך לזכור שבעוד שבחלק מהמקרים אלרגיה בעור היא סימפטום יחסית קל שניתן לפתור בעזרת טיפול טבעי באלרגיה בעור, כאשר מדובר באלרגיה חמורה (ואף מסוכנת) האלרגיה בעור יכולה להוות נורת אזהרה ראשונית שמעידה שעלינו לגשת מיד לטיפול רפואי לפני קריסה והתדרדרות נוספת במערכות שונות בגוף.

מהם הגורמים לאלרגיה בעור?

יש לא מעט גורמים לאלרגיה בעור, כאשר חלקם גורמים לאלרגיות בעור יחסית קלות, וחלקם עלולים לגרום לתסמינים נוספים קשים וחמורים. למשל:

אלרגיה לסוגי מזון- שימו לב, יש הבדל בין רגישות למזון, לבין אלרגיה למזון מסוים שממש יכולה להוות סכנת חיים. בין סוגי המזון שעלולים לגרום לאלרגיה בעור ניתן למצוא בוטנים, חיטה (חולי צליאק למשל), ללקטוז, ביצים, דגים ועוד. יחד עם זאת בעוד אלרגיה אחת יכולה להתבטא כפריחה טורדנית אך זמנית על העור, במקרים אחרים כמו אצל אנשים המאובחנים כאלרגיים לבוטנים, התפרחת שתתקוף אותם היא רק תסמין ראשוני, והם נדרשים לקבל טיפול רפואי במיידי בטרם תחול התדרדרות במצבם, שאף עלולה להוביל למוות. במקרים של אלרגיה הקשורה למזון אלרגני התהליך של טיפול טבעי באלרגיה בעור מתחיל בדיאטת אלימינציה שמטרתה לשלול את גורמי המזון שעלולים להיות הסיבה לאלרגיה.

אלרגנים שונים שאנו שואפים לגוף – לרוב מדובר באלרגיה קלה וזמנית, או לחילופין באלרגיה עונתית הקשורה לאבקני פרחים, תפרחת עצים, וקרדית האבק. בנוסף, אנשים שיש להם אלרגיה לחתולים ולבעלי חיים שונים (במיוחד לפרווה), גם הם עלולים לסבול מאלרגיה בעור. במקרים של אלרגיה מסוג זה, טיפול טבעי באלרגיה נעשה באמצעות צמחי מרפא וטיפולים אלטרנטיביים שונים.

תרופות ותופעות לוואי- לא פעם אנו מקבלים טיפולים תרופתיים שונים כאשר כתוצאה מהם אנו סובלים מתופעות לוואי ואלרגיה בעור. כמו כן, מעבר לעובדה שכדאי לדווח לרופא שמטפל בכם על העניין, כדאי ורצוי במקביל לקבל טיפול טבעי באלרגיה שגם יקל על העור, אך גם יחזק את מערכת החיסונית שלכם.
אלרגיות הקשורות לחומרים שונים ומגע עם העור- למשל חומרי ניקוי, תכשיטים, לטקס, קומסטיקה, בישום, צבעי שיער, ועוד. מדובר באלרגיות הקשורות לחומרים שונים שגורמים לחלק מהאנשים לאלרגיות בעור. הסיבות הן שונות והן נעות בין חומרים אלרגים, כימיקלים שונים. למרות שניתן בקלות לזהות ולהבין מהם החומרים שמעוררים אצלכם אלרגיה בעור ולהימנע מהם, מומלץ גם להשתמש בשיטות טיפול טבעי שונות באלרגיה בעור כדי לנסות ולהפחית את רמת האלרגיה שלכם לחומרים השונים.
חשוב לציין שקיימים עוד גורמים רבים ושונים שעלולים לגרום לאלרגיה בעור ואף לסימפטומים חמורים, וחשוב לזהות אותם גם כדי להימנע מאלרגיה, אך גם אם רוצים להתחיל טיפולים טבעיים כדי להתמודד איתם ולהקל על התסמינים השונים ועל הגוף, ואולי אף להתגבר עליהן.

מהן הדרכים לטיפול טבעי באלרגיה בעור?

בניגוד לרפואה הקונבנציונלית שמציעה טיפולים תרופתיים שונים כנגד התסמינים של אלרגיות שונות, הרפואה הטבעית מציעה טיפולים טבעי באלרגיה לעור בשיטות שונות כגון שיטת הנטורופתיה הנוקטת בטיפול הוליסטי שמטפל באלרגיות דרך איזון הגוף והנפש כמכלול, או לחילופין בשיטת האירידולוגיה, המאבחנת את החוסרים שלנו בגוף דרך התבוננות בגלגל העין ומציעה טיפולים שונים כפתרון. כפי שציינו, האלרגיה נובעת מכשל של מערכת החיסון, ודבר זה גורם להתפרצות של אלרגיות שונות, ובפרט לפריחות, אדמומיות, שלפוחיות ועוד. ולכן, כאשר מתחילים בטיפולים טבעיים כנגד אלרגיות, הטיפולים נעשים דרך שינוי תזונה, תוספי תזונה שונים, צמחי מרפא, פרחי באך, דיקור, ועוד. המטרה של הטיפולים היא לחזק את הגוף ואת המערכת החיסונית ולמנוע ממנה לצאת מאיזון כאשר הגוף במגע עם גורם אלרגני שונה. התזה של הטיפולים הטבעיים יוצאת מנקודת הנחה שגוף בריא ומאוזן הוא מספיק חזק כדי להילחם בזיהומים השונים, וכאשר הגוף סובל ממתח ומלחץ נפשי, מתזונה לקויה, מאורח חיים לא בריא, ומחוסרים, אז חלה ירידה בתפקוד של מערכת החיסון, וכתוצאה מכך הגוף חשוף יותר לאלרגיות בעור.

התייעצו עם יעל

התייעצו איתי בכל שאלה

אני מזמינה אתכם/ן להתייעץ איתי:

עשוי לעניין אתכם:

התזונה כדרך חיים

אחד המפתחות, אם לא החשוב ביניהם, לחיים בריאים פיזית ומנטלית, היא התזונה הנכונה. בעזרת ובזכות התזונה המאוזנת, אנחנו יכולים לשפר את בריאותינו הכללית, גם אם

להמשך קריאה »

תזונה נטורופתית לשינה

שינה טובה – חשובה ביותר לבריאותנו התקינה השינה שומרת על המערכת החיסונית שלנו, מונעת דיכאון, משפרת את הזיכרון והיצירתיות. ייתרה מכך, מחסור בשעות שינה הוכח

להמשך קריאה »

טיפולים נפוצים: