אלרגיה באביב טיפול טבעי

מצד אחד הניחוחות המרעננים של הטבע וצבעיו היפהפיים מבשרים על בואה של עונת האביב. מן הצד השני, הרי שעונת המעבר הפרחונית מביאה עמה גם לא מעט אלרגיות הקוראות תיגר על בריאותנו ואיכות חיינו.

אלרגיה עונתית, ובעיקר זו הפוקדת אותו עם בוא האביב, נובעת מנוכחותם המורגשת של האבקנים באוויר. לכך נוסיף את השינויים התכופים במזג האוויר, ריבוי האבק בדגש על קרדית האבק, והרי לנו 'מתכון משובח' להתעטשויות, גודש באף ולעתים אף ממש תחושת חולי וחולשה.

ראשית כל, מהי אלרגיה? ומה גורם לה?

אלרגיה היא תגובה הנוצרת על-ידי המערכת החיסונית.

את אותם אבקנים למשל אותם נכנה בשפה הרפואית כ'אלרגנים', מערכת החיסון שלנו מפרשת כמעין גורמים זרים ומזיקים של הגוף.

אבקים וקרדית האבק עליהם אני שמה את הדגש במדריך זה, הם אלרגנים נפוצים מאוד, וכאשר האיום מזוהה על-ידי גופנו, הרי שמערכת החיסון מייצרת נוגדנים, וזאת במטרה להילחם בהם.

בתגובת שרשרת הנובעת מחדירתו של האלרגן אל גופנו, אנו משחררים חומר העונה לשם 'היסטמין, ומטרתו היא להילחם באותו אלרגן ולנטרל את האיום.

התסמינים הנוצרים כתוצאה מכל אותה 'מלחמה' המתחוללת בתוכנו, צפים מעל לפני השטח ומתבטאים בתגובות אלרגיות שונות וביניהן: גודש באף, התעטשויות, תחושת חוסר אוויר, פריחה וחולי.

אלו תסמינים יכולים להעיד על אלרגיה באביב?

התסמין הבולט ביותר הוא הנזלת האלרגית.

בשונה מנזלת הנוצרת כתוצאה מנוכחותו של חיידק, היא מתאפיינת במימיות ושקיפות רבה. אין מתלווים אליה תסמיני מחלה שגורים דוגמת כאבי שרירים, אך היא בהחלט יכולה להוביל לכאבי ראש תכופים כאשר מופעל לחץ עקבי על גבי הסינוסים (ראו גם טיפול טבעי בסינוסיטיס).

תסמינים נוספים אשר עלולים להתעורר ולהעיד על אלרגיה עונתית הינם:

 • גרד בעיניים ואדמומיות
 • יובש בעור
 • ריבוי דמעות בניסיונן של העיניים להגיב לגירויים
 • עיגולים שחורים מתחת לעיניים
 • תחושת גרד באזור החך
 • כאבי ראש תכופים כתוצאה מן הלחץ על הסינוסים
 • התעטשויות חוזרות ונשנות
 • שיעול תכוף
 • בחילות (ולעתים אף הקאות)
 • וליחה

לעתים ייתכנו תסמינים קשים יותר דוגמת תחושת קושי בנשימה ופריחה בעור.

כיצד מאבחנים אלרגיית אביב?

חשוב לי נורא להדגיש את החיבור המתקיים הרפואה המשלימה שאני מציעה לבין הרפואה המערבית הקונבנציונלית.

הרפואה המשלימה כשמה כן היא, והיא משלימה את המערבית בדרכי הטיפול והאבחון.

את האבחון הראשוני חשוב לערוך יחד עם מומחה אלרגיה מטעם קופת החולים בה אתם חברים. דרך בדיקה גופנית החושפת אותנו לאלרגנים בכמות קטנה יותר, ויחד עם בחינת ההיסטוריה הרפואית של המטופל, ניתן להצביע בבירור על קיומה של האלרגיה והגורמים הישירים לה.

הטיפולים הפופולריים לאלרגיית אביב

הטיפולים הנפוצים ברפואה המערבית, שמים את הדגש על התסמינים הנובעים מקיומה של האלרגיה.

לרוב יומלץ על תכשירים שונים הכוללים חומרים אנטי-היסטמיניים, ולעתים גם על שילובם יחד עם סטרואידים.

מנעד הטיפולים הקונבנציונליים הקיים, בהחלט יכול להיטיב עם המטופל. אולם על אף שהוא תורם רבות לשיפור איכות חייו בעת עונת המעבר, הרי שדיכוי התסמינים הוא רובד אחד עליו אנו צריכים לתת את הדגש.

האם יש לאלרגיה באביב טיפול טבעי יעיל?

אם נחזור אל תחילתו של המאמר, הרי שגופנו מגיב אל גורם זר בו הוא רואה כאויב. אלמנט זה מתחבר למשנתה של הרפואה המשלימה אשר שמה לה למטרה לחזק את הגוף, ולמעשה לטפל בבעיה מתוך שורשיה.

גוף חזק יותר, יידע להתמודד עם אתגרי עונת המעבר באופן איתן הרבה יותר.

אבחון בקליניקה

אציין כי שלב זה הוא אופציונלי ואיננו חובה. הרוב הכולל של המטופלים והמטופלות המגיעים אלי לקליניקה, מביאים עמם אבחון רפואי קודם. אם כך, מדוע בכל זאת אני ממליצה על אבחון נוסף?

במסגרת הטיפולים אותם אני מציעה בקליניקה, אני עורכת אבחון אירידיולוגי הנעשה דרך סקירתו של גלגל העין. את העין אני מתארת פעמים רבות כמעין דו"ח כולל ומפורט המספר לי על אשר מתחולל אצלנו בגופנו.

דרך אבחון באמצעות גלגל העין אני יכולה להבין היטב את האזורים הפגיעים כתוצאה מן האלרגיה, חוסר איזון המתחולל בגוף, ומשם גם להצביע על האלמנטים שישיבו את ההרמוניה הפנימית.

לצד אבחון אירידיולוגי, אני עורכת גם אבחון קינסיולוגי דרך מערכת השריר. זוהי טכניקה נוספת שלעתים יכולה להשלים את התמונה החסרה.

יצירת תפריט תזונתי

אלרגיות יכולות להתפתח עם השנים. איננו מוכרחים להיוולד עמן. דוגמאות לכך ניתן למצוא באלרגיות המתפתחות למוצרים חלביים, לאגוזים ועוד.

כנטורופתית מוסמכת אני בהחלט יכולה לומר כי לתזונה ישנה השפעה עמוקה על אופן תפקודו של גופנו, ועוצמתם של התסמינים הנובעים מן האלרגיה.

התפריט התזונתי יירתם למען הפחתת הגודש באף ובגרון, פתיחת דרכים הנשימה וחיזוקה של מערכת החיסון.
דוגמה נפוצה היא מאכלים חלביים המגבירים את הכיח בגרון ושמעודדים תגובות דלקתיות בגוף.

לעומת זאת, מזונות דוגמת דגים העשירים באומגה 3, מסייעים לווסת את התגובות הדלקתיות המתפתחות בגוף ומפחיתות את התסמינים.

תוספי תזונה

בבית הילה בטבע, אני שמחה להציע שורה של קומפלקסים לצמחי מרפא המסייעים באופן ניכר להפחתת תסמיני האלרגיה ולהשבת האיזון הפנימי של הגוף וביניהם:

 • אלורX – קומפלק צמחים המסייע להפחתת פריות וגירויים. אלורX כולל אכינצאה קיפדונית, לפה, שורש שינן, גדילן מצוי, סמבוק שחור, קמומיל, יופריזיה, סירפד ודנדליון שן הארי. הוא מסייע להפחית זיהומים בדרכי הנשימה וכן פועל כאטי-היסטמין מצוין.
 • באק 1+2 – קומפלקס צמחים שמרגיע את הגוף ומשכך תסמיני אלרגיה. לרוב אני נוהגת לשלב בינו לבין אלורX. הוא מכיל חומאה רומקס, קעורית ודבקה זיפנית. מסייע לטיפול באסטמה וכן מחלות עור. ממריץ זרימת הדם, מנקה אותו ומסייע בהפחתתם של תסמיני מחלות עור ואקזמות.

התייעצו איתי

שמי יעל בן-חור, אני נטורופתית, אירידיולוגית וקינסיולוגית.

בבית הילה בטבע, אני מתכבדת להזמינכם אל הקליניקה שלי, ובה אני מתאימה את הטיפול הטבעי לצורכי גוף המטופל או המטופלת.

בכל שאלה והתייעצות, אשמח לסייע. ניתן ליצור איתי קשר טלפוני, או להשאיר לי פניה באתר, ואשוב אליכם בהקדם האפשרי.

התייעצו עם יעל

התייעצו איתי בכל שאלה

אני מזמינה אתכם/ן להתייעץ איתי:

עשוי לעניין אתכם:

טיפול בכאבי בטן

כאבי בטן לא מוסברים יכולים לפגום באורח חיינו, להוות מטרד של ממש ומקור לתסכול מתמשך. מטופלים רבים המבקשים לבחון אלטרנטיבות טיפוליות טבעיות, ניגשים לכך לאחר

להמשך קריאה »

דיקור אוזן

לגופנו ישנן דרכים משלו לדבר עמנו. לרוב השיחות שלנו עמו 'עוברות מתחת לרדאר', וזאת כמובן בעתות של בריאות. אולם כאשר האיזון הפנימי מופר, אז המערכת

להמשך קריאה »

טיפול בבחילות

במרבית המקרים לבחילות מתלווה אי נחת בבטן, ולעתים אף ממש כאב מובהק. אולם גם אם הבחילה היא זו הנוכחת יותר מן הכאב, הרי שהיא משפיעה

להמשך קריאה »

פרחי באך להרגעה

בחיי היום יום אנו חשופים למגוון רחב של גורמי מתח שונים; חלקם סביבתיים-חיצוניים כגון ריבוי משימות ומטלות בעבודה או בלימודים, סביבת עבודה שאיננה נעימה לנו

להמשך קריאה »

טיפולים נפוצים: