לחץ דם גבוה או יתר לחץ דם זכה לתואר המפוקפק "הרוצח השקט" ויש לכך סיבה טובה. לעתים קרובות אין לו כלל תסמינים, אולם בפועל הוא מהווה כגורם סיכון עיקרי להופעתן של מחלות לב ושבץ מוחי.

גנטיקה, אורח חיים מתוח ותזונה לקויה הם מבין הגורמים העיקריים אשר יכולים להשפיע על המדדים. ערכי לחץ דם תקינים נעים בין 120 ל-129 במדד הסיסטולי לבין 80 עד 84 במדד הדיאסטולי. כאשר המדדים הם על-סך 130 ומעלה ו-85 ומעלה, הרי שעולה החשש שמא מתפתח יתר לחץ דם.

שינוי באורח החיים יכול להפחית באופן משמעותי את המדדים הלא-תקינים ולהוריד את הסיכון ללקות במחלות, כל זאת מבלי להזדקק בהכרח לתרופות. החלטתם שהגיעה העת לבדוק איך להוריד לחץ דם באופן טבעי? הנה כמה אורחות חיים שכדאי לסגל עוד היום.

הורדת לחץ דם בצורה טבעית

פעילות גופנית

גם אם אינכם חובבי פעילות ספורטיבית, הרי שסיגול פעילות גופנית ולו המתונה ביותר, יכול לסייע רבות בהורדת לחץ הדם חזרה אל המדדים התקינים.

כשאנחנו מגבירים באופן קבוע את קצב הלב והנשימה, פעולות אלו מסייעות לנו לחזק את שרירי הלב וכך בהדרגה כל פעילות גופנית ולו השגרתית ביותר, דורשת פחות מאמץ. כאשר אנו נדרשים למאמץ מופחת, כך מופעל לחץ מתון יותר על העורקים.

במחקר שנערך בשנת 2013, נמצא כי מבוגרים אשר ערכו פעילות גופנית אירובית באופן קבוע, הצליחו להפחית את המדד הסיסטולי בכ-4 אחוזים ואת המדד הדיאסטולי בכ-4.5 אחוזים. מדובר בשיפור משמעותי, וכל שכן כאשר אין כל היעזרות בתרופות חיצוניות.

שינוי תזונתי

טיפ קטן שייתכן ויהיה שווה המון: אל תסגלו לעצמכם אורח חיים שונה בתכלית ואל תחתכו לחלוטין את כל ההרגלים התזונתיים הקודמים שלכם. פעמים רבות תמצאו את עצמכם מצליחים לשמור על מוטיבציה למשך פרק זמן מסוים, ולאחריו תפרקו כל עול ותשובו לדרכיכם הקודמות.

מחקרים מדעיים רבים מראים כי הגבלת צריכת הסוכר והפחמימות יכולה לסייע רבות בהורדת משקל, ומשם גם להשפיע ולהוריד לחץ דם גבוה. מחקר מעניין שנערך בשנת 2010, השווה בין דיאטה דלת פחמימות לבין דיאטה דלת שומן. שתיהן בהחלט הביאו לתוצאות נפלאות מבחינת המשקל, אולם זו שהפחיתה את הפחמימות סייעה גם בהורדת לחץ דם גבוה בקרב המשתתפים.

כדי להביא להורדת לחץ דם באופן טבעי, שינוי תזונתי גורף עם יצירת תפריט אישי ומתן המלצות על צמחי מרפא ותוספים, ניתנים במסגרת הטיפולים בהילה בטבע.

צמצום גורמי מתח

קל להגיד, אולם בהחלט קשה לבצע. גורמי מתח נפשי יכולים להימצא סביבנו בכל רגע נתון. נוסף על כך מה שיכול לגרום לאדם אחד לחוש בלחץ כבד, ייתכן מאוד וכלל לא יזכה לתשומת לבו של אדם אחר.

גורמי לחץ הם מה שאנחנו מפרשים באמצעות נקודת המבט שלנו כאירוע או סיבה שלשמם עלינו לפעול בדחיפות או להגן על עצמנו. אלו יכולים להיות סידורים, או אולי בוס/ית שלוחצים עלינו לסיים משימה, מחסור בזמן / ניהול זמנים לקוי, תשלום חשבונות, דאגות לקרובים לנו ושלל מחשבות רבות ומשתנות שמתרוצצות בראשנו בכל עת.

האם באמת ניתן להפחית את גורמי המתח? לעתים כן, אך במרבית הפעמים יהיה מדובר בשינוי כה מהותי של אורח החיים עד שיהיה מדובר במשימה קשה ומאתגרת במיוחד. מה שכן ניתן לעשות הוא לנהל את המתחים בצורה נכונה ולהיעזר ביכולות הפנימיות הטבועות בגופם של כל אחד ואחת מאתנו.

אמצעים יעילים לניהול מתחים הם ביצוע תרגילי הרפיה דוגמת תרגילים נשימתיים. כאשר אנו נתונים ללחץ, מופעלת בגופנו מערכת העצבים הסימפתטית אשר מעבירה אותו למצב Fight or flight (הילחם או ברח). למצב חירום זה בו נתון גופנו, מתלווים סממנים פיזיים שונים לרבות דופק לב מואץ ועמו לחץ דם גבוה ונשימה שהופכת לרדודה ומהירה.

כדי לעודד את פעילותה של מערכת העצבים הפרא סימפטית האמונה על מצב רגיעה, מוטב לבצע תרגילי נשימה מבוקרים בהם אנו 'מכריחים' את הגוף לעבור למצב רגוע:

ניתן לבצע את התרגיל בכל מקום ובכל שעה – במשרד מול המחשב, מול הטלוויזיה, בזמן הליכה או במקלחת.
ניתן גם לשלב תרגולי מדיטציה דוגמת מיינדפולנס, אך זהו כבר מידע שיהא שמור למאמר אחר.

הפחתת עישון וצריכת אלכוהול

כיום אין כל צורך לגבות את הטיעון הנ"ל במחקרים, שכן מדובר בנושא מאוד גלוי ומדובר.

קשה נורא להתנתק מהרגלים שליליים וכל שכן הרגלים מסוג זה, אולם כאשר עושים זאת באופן מדורג ונכון, הרי שהם יכולים להשפיע באופן דרמטי על מדד לחץ הדם. למעשה, עישון גורם כמעט באופן מידי לעלייה זמנית בלחץ הדם, גורם סיכון שרק יכול להזיק לאלו אשר לוקים במדדים לא תקינים כדבר שבשגרה.
בטווח הארוך, הכימיקלים המצויים בטבק יכולים להעלות את לחץ הדם כדרך קבע, וזאת על-ידי פגיעה בדפנות כלי הדם.

דעו שניתן לצרוך אלכוהול עם לחץ דם גבוה באופן מדוד ומבוקר, אולם חשוב להתייעץ עם רופא קודם לכן שכן כל מקרה לגופו. כאשר מדובר בצריכה מוגזמת, הרי שהדבר יעלה את לחץ הדם. לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה מוטב להימנע ככל הניתן.

שילוב צמחי מרפא

צמחי מרפא הם חלק בלתי נפרד מן הרפואה הטבעית ולהם אזכורים במערכות רפואה מסורתיות של תרבויות רבות. מחקרים רבים מעידים על תרומתם הניכרת של צמחי המרפא לטיפול במגוון רחב של מחלות וסוגיות רגשיות שונות. ישנם מחקרים שבדקו באופן נקודתי והוכיחו כי צמחי מרפא מסוימים יעילים להורדת לחץ דם באופן טבעי.

חשוב לציין שעולם ההרבליזם הוא עצום ורב; צמח מרפא שיכול להיות אפקטיבי לטיפול במטופל אחד, יכול להשתנות במידת היעילות שלו עבור מטופל אחר. הדבר נובע מנסיבות שונות שלשמן הגיע המטופל דוגמת: לחץ דם גבוה שנובע מאורח חיים מתוח לעומת לחץ דם גבוה כתוצאה מתורשה גנטית או עודף משקל.

כדי לאבחן את מקור הבעיה, בהילה בטבע אנו עורכים אבחון אירידיולוגי המשקף את מצבו של הגוף דרך בדיקת וסקירת גלגל העין. לרוב נשלב בטיפול היבטים שונים המטפלים בבעיה משורשה. אין מטרתנו היא רק להפחית את לחץ הדם, כי אם להשפיע באופן גורף על הסיבות שהובילו לעלייתו מלכתחילה.

הטיפול יכול לכלול צמחי מרפא, תוספים תזונתיים דוגמת וויטמינים ומינרלים ועד לייעוץ לשינוי אורח החיים והתזונה.

לצורך התאמת הטיפול לצורכי המטופל או המטופלת, צמחי המרפא נרקחים באופן אישי בהילה בטבע.

שינה ערבה

מחקרים רבים מצביעים על הקשר ההדוק שקיים בין יתר לחץ דם לבין מחסור חמור בשינה. למרבה הצער, מדובר בתופעה מאוד שכיחה שרק הולכת ותופסת תאוצה עם העת המודרנית.

אורח החיים הדינמי שפועל בקצב מהיר, המחסור החמור בזמן וריבוי המשימות, כל אלו מובילים לא אחת ל'וויתור' על שעת או שעות שינה, קימה מוקדמת כדי להספיק כמה שאפשר ואף לנדודי שינה הנגרמים כתוצאה מהתגברות המתח הנפשי.

כאן למעשה אנו עדים לתצרופת שהולכת ונרקמת: אנו מתוחים, דבר שמוביל לעלייה בלחץ הדם, ולאחר מכן גם סובלים מאיכות שינה ירודה דבר אשר אף הוא מוביל לעלייה ניכרת בלחץ הדם. כאשר אנחנו עייפים, נטייתנו תהיה לאכול מיני מזונות שונים שאינם בהכרח עושים חסד עם הגוף, והרי לכם כדור שלג מתגלגל.

ניתן לשפר את איכות השינה באמצעות תרגילי הרפיה, שילוב צמחי מרפא המגבירים את תחושת הרוגע וביצוע מדיטציה או יוגה.

טיפ: הקפידו להפריד בין עבודה / לימודים לבין המיטה שבחדר השינה. לכו למיטה רק כאשר אתם רוצים לישון או לחילופין לקיים יחסים אינטימיים. באופן הזה, תיווצר התניה ובה הגוף יודע לפרש את המיטה כמקום שבו מתבצעות מספר פעולות פרטניות בלבד. באם נלמד או נעבוד על המיטה, הרי שהיא תזוהה על-ידי מוחנו כסביבה מתוחה אף היא.

הקפידו להמעיט בתאורה שתפריע לשינה ודאגו לאוורר את החדר כדי שיהיה בטמפרטורה נוחה.

אודות יעל בן-חור

נעים מאוד,
שמי יעל בן-חור, מייסדת הילה בטבע. אני מטפלת ברפואה משלימה ומתמחה באבחון אירידיולוגי, קינסיולוגיה, נטורופתיה וצמחי באך.

דרך אבחון נכון ומדויק של מצבנו הגופני והנפשי דרך גלגל העין, אני מתאימה טיפול המתמקד בשורש הבעיה.
עם מאות לקוחות מרוצים ומרוצות שהגיעו כאשר נואשו מכל פתרון אחר שהוצע, אשמח לדון גם אתכם על הבעיה ולבחון איך להוריד לחץ דם באופן טבעי ויתרה מכך באופן המותאם לדרישותיו של גופכם.
מאחלת לכם שהות נעימה באתרי.

תגובה אחת

סגור לתגובות.