רכיבים תזונתיים שיכולים לסייע בשיפור הפוריות

תוכן עניינים

רכיבים תזונתיים שיכולים לסייע בשיפור הפוריות

המזון כתרופה אינו מושג חדש וגם בתחום הפוריות יש לו מה להציע. אבל חשוב לדעת כי גם התזונה המאוזנת והבריאה ביותר אינה יכולה לתקן או לטפל בכל הגורמים לאי הפוריות כמו ספירת זרע נמוכה, חסימת חצוצרות ועוד.

כל כמה שנרצה ונקווה שפתרון תזונתי יביא את התוצאה הרצויה חשוב מאד שלא לתלות אך ורק בו תקוות ולצד זאת להמשיך בטיפולים ובבדיקות הנדרשות. אולם ישנם מקרים מסוימים בהם יש לתזונה השפעה על שיפור הפוריות, ולהלן המידע במאמר שלפניכם.

האם קיים מזון משפר פוריות?

הפוריות גם של האישה וגם של הגבר תלויה בגורמים שונים ובהם גיל, אורח חיים, היסטוריה רפואית, ועוד. ולכן, למרות שאין מזונות ייחודים לחיזוק הפוריות כן ניתן למצוא הרגלי תזונה המעודדים פוריות והם קשורים בתזונה עשירה בחומרים טבעיים מזינים ושמירה על משקל גוף תקין.

גם לנשים רזות מאד וגם לנשים בעלות משקל עודף  קשה יותר להרות.

המזונות המתאימים ל"דיאטת פוריות" מכילים רכיבים תזונתיים שמחקרים שונים הוכיחו כי הם בעלי השפעה חיובית על דרכי הרביה והם: חומצה פולית, וויטמין B12, חומצות שומן אומגה 3. המחקרים הצביעו על כך כי הרכיבים הללו משפיעים לא רק על נשים, אלא מצאו כי איכות הזרע הגברית משתפרת (חשוב לדעת כי לאיכות הזרע אמנם יש משמעות בפריון אבל לא רק לה)

תזונה לשיפור פוריות כוללת

חומצה פולית (וויטמין B)

מחקרים שונים מצביעים על קשר שבין מחסור בחומצה פולית להפרעות ביוץ אצל נשים וספירת זרע מופחתת אצל גברים.

החומצה הפולית חיונית לצמיחת תאים ולהתפתחותם ואותם מחקרים הצביעו על כך כי היא משפרת את איכות הביציות, משפרת את איכות הזרע מגדילה את הסיכוי להרות ומפחיתה את הסיכון למומים בעובר. 

תוסף B12

מחקרים מראים כי מאחר וויטמין B12 מעורב בסינתזת ה DNA ובתפקוד התאי, יש לו קשר גם למערכת הרבייה ובריאותה, הן אצל גברים והן אצל נשים. אולם, חשוב מאד להתייעץ עם רופא לפני שמתחילים לקחת תוספי וויטמין B12 – על מנת לקחת את המינונים הנכונים המותאמים לצרכים האישיים.

מקורות מזון עשירים בחומצה פולית –  ירקות עליים ירוקים כגון תרד, חסה מנגולד, ירקות ממשפחת המצליבים כמו כרוב וברוקולי, אספרגוס, דגנים מלאים, אפונה ועוד.

חומצות שומן אומגה 3

לחומצות שומן אומגה 3 תפקיד חיוני בוויסות הורמוני הרבייה, הפחתת דלקת ותמיכה בבריאות מערכת הרבייה. חומצות שומן אומגה 3 מגבירות את תנועתיות הזרע, תומכות בתפקוד השחלות ובשיפור איכות הביציות. בהמשך יש להן גם תפקיד משמעותי בהתפתחות העובר.

מקורות לחומצות שומן אומגה 3 – דגים שומניים (סלמון, מקרל), זרעי פשתן, זרעי צ'יה ואגוזי מלך. 

ויטמין D

ישנם מחקרים המצביעים על כך כי קיים קשר בין  מחסור בוויטמין D לתסמונת השחלות הפוליציסטיות – הפרעה הורמונלית המאופיינת בתסמינים כמו מחזור לא סדיר, צמיחת שיער מוגזמת וציסטות בשחלות, שעלולה להוביל לאי פוריות, סוכרת ומחלות לב. וויטמין D חיוני לאיזון הורמונלי וביוץ תקין. 

מקורות לוויטמין D – אור השמש, מוצרי חלב מועשרים ודגים שומניים.

אבץ

אבץ הוא מינרל חיוני בייצור זרע ובביוץ. מחסור באבץ עלול להוביל לירידה באיכות הזרע, חוסר איזון הורמונלי ואי-סדירות במחזור החודשי. 

מקורות מזון עשירים באבץ – אגוזים, בשר אדום, עופות, וזרעים. 

מזונות שכדאי להמעיט בהם

לצד מזונות בהם כדאי לדבוק, הרי שישנם גם מזונות אשר יכולים לפגוע בפוריות ובכך להיות לנו לרועץ בתהליך:

  • פחמימות ריקות
  • מזונות המכילים שומן טראנס
  • מזון מעובד (שאיננו מומלץ גם למען השמירה על הבריאות הכללית – ראו מאמר בנושא)
  • קפאין
  • אלכוהול
ובכל שאלה והתייעצות, אשמח לעמוד לרשותכם. שמי יעל בן חור, נטורופתית, אירידיולוגית ומטפלת בצמחי מרפא ופרחי באך. למידע נוסף וייעוץ טלפוני ראשוני, אני כאן למענכן.

 

התייעצו עם יעל

התייעצו איתי בכל שאלה

אני מזמינה אתכם/ן להתייעץ איתי:

עשוי לעניין אתכם:

טיפולים נפוצים: